Sanat Maratonu’nda hayat var!

Sanat Maratonu’nda hayat var!

Özgürlük Parkı’ndan yükselen çığlık çoğalıyor. Sanat özgür olmadan, insan özgür olamaz düşüncesini paylaşan seyirciler de sanatçılar da ‘Sanat Maratonu’na el vermeye, hükümet edenlere “Özel değil özerk tiyatro” demeye devam ediyor.Yeni güne buradaki sanat

Ayşen Güven

Yeni güne buradaki sanat eyleminin çokça emek veren isimlerinden Melih Taşçı’nın piyano resitali ile girildi. Her gün içinde olanların dahi durup durup kendi şaşırdıkları sahne etkinliklerine yeni sürprizler de ekleniyor.

İlk üç gün boyunca maratonu yok sayan birçok gazete ve televizyona hem sahneden hem de seyirciden gelen eleştiriler mi yerini bulmuştur, yoksa kalabalıklaşan bu eylemi görmemenin imkanı mı kalmamıştır bilinmez. Ancak son günlerine yetişen basın da maratona bir hareketlilik getirdi velhasıl.

SOLAÇIK VE SES’TEN MARATONA DESTEK

Sanatçıların her gün destek ziyaretleriyle de güç toplayan eylemine, Sağlık Emekçileri Sendikası ve Fenerbahçe taraftar grubu Solaçık da geldi. Sağlık emekçileri, hastaneleri, okulları özelleştirmek kadar tiyatroları özelleştirmenin de insanlar için hayati bir tehdit olduğunu ve bu yüzden aynı şekilde karşı olduklarını sanatçılarla paylaştılar. Cerrahpaşa’daki sağlık emekçilerinin direnişine sanatçılar da destek olma sözü verdiler.

“Sanat Hayattır, Hayatına Sahip Çık” sarı-lacivert pankartıyla maratona destek veren Solaçık grubu da seyirciler tarafından alkışlarla karşılandı. Solaçık grubu, bütün özelleştirmelerin karşısında olduklarını söylerken, “özel” değil “özgür sanat/tiyatro” olmalıdır diyerek buradaki mücadeleye destek vereceklerini dile getirdiler.

KADIN SORUNLARI MARATON SAHNESİNDE

Birçok güncel meseleye değinen oyunların sahne aldığı maratonda, önceki gün akşam kadın cinayetlerine, taciz-tecavüz gerçeğine ve gündeme getirilen kürtaj yasaklaması üzerine eleştirel oyun “Kadının Adı Mezar Taşında/Benim Bedenim Benim Kararım” Tiyatro Kafka tarafından sahneye konuldu. Seyirciyle etkileşim halinde gelişen oyun, göz kırpmadan izlenildi ve kadın meselesine duyulan öfke büyüdü. Yine tiyatrolarımıza sahip çıkılan maraton eylemin parıldayan toplulukları Eskişehir’den geldi. Salı akşam büyük ozan Aşık Veysel’i aramıza getiren Eskişehir Şehir Tiyatrosundan sonra çarşamba akşamı da Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı mezunları Şeyh Bedrettin’i anlatan oyunlarıyla oldukça beğeni topladılar.

BİRAZ 9/8 BİRAZ ÇİFTE TELLİ İLE KOLEKTİF İSTANBUL

Akşama canlılık getiren Kollektif İstanbul eğlenceyi, bazen 9/8’lik, bazen çifte telli tadında doruklara çıkardı. Sabah iki dolaylarında sahne alan maratonun Kürtçe Oyunu Araf ile Tiyatro Avesta herkese uykunun bastırdığı saatlerde sık sık alkışlarla kesildi. Musa Anter’in, katledilişini anlatan Araf Türkçe üst yazıyla seyircilere, yazarın hayatından hiç bilinmeyen yanları gösterdi. Sabahın erken saatlerinde uyanan çocuklarınızla iyi vakit geçirmek için de maraton iyi bir adres oldu.

KULAKLARDA TINISI KALAN MASALIN ASLI

Dün sabah sahnenin ilk oyunu, Gökkuşağı Kumpanya’nın, Gökkuşağı Altında adlı çocuk oyunu oldu. Başarılı metniyle Her şeyden Muaf Oyuncular Kral Übü oyunuyla günün sahnesine katıldı. İkindi vakitlerinde müzik dinletisi ile sahne alan Masalın Aslı, unutulmaz bir tını bıraktı kulaklarda. Günün diğer dikkat çeken sahne etkinlikleri Ada Dans Tiyatrosu, Karagöz Hacivat’a Karşı ile Tiyatroevi, Barkovizyonda gösterilen 100. Saat filmi oldu. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net