Köylülerin haklılığı lekelenmek isteniyor

Köylülerin haklılığı lekelenmek isteniyor

Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’in, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ile görüşmesinde Roboskî Katliamı’nda ölenlerin arasında PKK’lilerin de olduğunu söylediği iddia edildi. Bu iddialara yanıt veren Destici, bu ifadeyi Orgeneral Özel’in değil kendisinin dile getirdiğini açıkladı. TSK’dan yapılan yazılı a&

Gündeme gelen “Uludere’de PKK’liler de vardı” iddiaları ve Özel’in görüşmede dile getirdiği “Kandil’e girmek için” gerekli saydığı üç şartı, Uludere Katliamı’yla ilgili incelemeler yapan ve bölgeyi de ziyaret eden Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyeleri değerlendirdi.

‘BÖYLE BİR BİLGİ YOK’

Öldürülen 34 kişi içinde PKK’lilerin de olduğu iddiasına yanıt veren BDP İstanbul Milletvekili Ertuğrul Kürkçü şunları söyledi: “Bu yönde bir bilgi ortaya çıkmadı. Olayı soruşturan savcılık veya genelkurmay bile bu yönde bir bilgiyi komisyona göndermedi. Köylülerin haklılığı lekelenmek isteniyor. Velev ki, böyle bir şey var, neden hemen tahkikat yapılmadı? Bize sunulan Heron görüntülerinde her şey net olarak görülüyor.”

‘BÜTÜN BUNLAR BOŞ’

Kandil’e ‘sefer’ yapılması için 3 şart sıralanmasını ise Kürkçü, “Bütün bunlar boş, var olan gerginliğin gazını almak için söylenen sözler. Daha fazla askeri operasyonun sonuç vermeyeceği artık aşikar” sözleriyle eleştirdi.

‘REDDEDİYORUM’

Özel’in, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’a sağlandığı gibi ‘koruma kalkanı’ talep ettiği iddialarına ise Kürkçü net yanıt verdi: “Bu isteği, katillere cezasızlık talebi olarak görüyorum ve reddediyorum.”

‘YADIRGADIĞIM BİR İFADE’

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök ise Uludere’de öldürülen 34 sivilin içinde PKK’lilerin olduğuyla ilgili iddialara yanıt verdi. Yaptıkları incelemelerde böyle bir bulguya rastlamadıklarını ifade eden Gök, “İçişleri Bakanlığının konuyla ilgili hazırladığı raporda da bu yönde bir bilgi yok” dedi.

Gök, “İlk defa duyduğum ve çok yadırgadığım bir ifade” değerlendirmesinde bulundu. (HABER MERKEZİ)


TARTIŞMA YARATAN SÖZLER

Radikal’in haberine göre Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in, 18 Haziranda BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ve arkadaşlarını kabulünde Roboskî Katliamı’nda ölenler arasında PKK’lilerin bulunduğunu savunarak, “Biz ulaştığımızda silahlar toplanmıştı. Bu gerçekler yakında ortaya çıkar” dediği iddia edildi.

Destici’ye göre Özel, TSK’nin PKK’nin üssü olan Kandil’i yok edebilecek güce sahip olduğunu söyledi. “Silahlı Kuvvetler Kandil’i etkisiz hale getirecek güce sahip” diyen Özel, sözlerini, “Ancak, Kandil’e saldırı bir devlet kararı gerektirir, ABD’nin buna rıza göstermesi şart ve ağır kayıplar da olabilir. Kamuoyu buna hazırlıklı olmalı” şeklinde 3 şartı sıralayarak sürdürdü.

Görüşmede asker için de MİT’e sağlanan ‘koruma kalkanından’ isteyen Özel, “Askerin elini güçlendirecek hukuki düzenlemeler gerekiyor” dediği öğrenildi.


YAKINLARINI KAYBEDENLER KONUŞTU

Basına yansıyan iddialara yanıt veren Roboskîliler, iddiaların asılsız olduğunu söyledi. Katliamda kardeşini kaybeden Hikmet Alma, cenazeleri aldıklarında üzerlerinde uçan Heronların görüntülerinin yayınlamasını isteyerek, “Heron görüntüleri yayınlansın, kim yalan söylüyor, herkes görsün” dedi. Alma, Şırnak Valiliğinin olaydan sonra kendilerine, 34 sivilin yanlış istihbarat sonucu yaşamını yitirdiğini aktardığını belirtti. Alma, Valinin “Bizim olay yerinde yaptığımız incelemelerde herhangi bir silah bulmadık Allah’a çok şükür” dediğini aktardı.

İddiaların, katliamı meşru gösterme çabası olduğunu söyleyen Alma, açıklamaları lanetlediklerini söyledi.


TSK YALANLAMADI

TSK ise, Özel ve Destici’nin görüşmesinin basına yansımasından sonra İnternet sitesinden kısa bir açıklama yaptı. Açıklamada şunlar kaydedildi: “18 Haziran 2012 tarihinde BBP Genel Başkanı Sayın Destici’nin talebi üzerine Sayın Genelkurmay Başkanına bir ziyaret gerçekleşmiştir. Bu ziyarette görüşülen konuların farklı anlamlar yüklenerek değişik söylem ve ifadelerle medyada yer alması üzüntü ile karşılanmıştır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

www.evrensel.net