21 Haziran 2012 14:44

Sorumlular cezasını çekecek

Kırşehir’de Petlas’ın taşeron firması MİMSAN’da çalışan üniversite öğrencisi Abdullah İnce, 25 metrelik iskeleden düşerek hayatını kaybetmişti. Tam da İş Sağlığı ve Güvenliği tasarısının yasalaştığı günde meydana gelen iş cinayeti, işçilerin hayatları söz konusu olduğu zaman tedbir önlemlerinin al

Sorumlular cezasını çekecek

Paylaş
Naki Akyürek

Abdullah İnce’nin babası Ekrem İnce, oğlunun ölümünün ardından duygularını gazetemize anlattı.

Oğlunuz öğrenciymiş neden çalışıyordu?
Evet. Oğlum Meslek Lisesi mezunuydu. Niğde Üniversitesi Maden Mühendisliğinde okuyordu, bu sene kazanmıştı. Finalleri bittikten sonra yanımıza geldi. Bir arkadaşının vasıtasıyla çalışmak için Petlas Lastik Fabrikasına girdi. İyi gidiyordu oğlumla sık sık konuşuyorduk. Yazın çalışıp harçlığını çıkarmak ve para kazanıp, ehliyet almak istiyordu. Bana en son “kaynak falan yapıyoruz işi öğreniyorum, fazla  bir şey yok, yorulmuyorum” demişti. 13 günlük işçiydi çocuğum ama ölümü ocağımızı yıktı.
Türkiye’de özellikle genç işçi ölümleri giderek artıyor, erken yaşta güvencesiz şekilde  çalıştırılıyorlar.

Edinilen bilgilere göre olayda  ihmallerin olduğu çok açık. Bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz?
İhmaller her açıdan söz konusu. Gerek işverenin ve gerek firmanın ihmalleri olduğu kesin. 21 yaşında evladını kaybetmek nasıl bir duygu, onu büyütmek, yetiştirmek kolay mı? Benim yüreğim yandı, ocağım yıkıldı. Böyle bir olay başka bir ailenin başına gelmesin. Peygamber efendimiz buyurmuştu.Tedbiri al, takdiri Allaha bırak diyor. Ama bütün bu olayların sorumlusu taşeron firma ve yetkililerin tedbirsizliğidir. Benim oğluma sen bu işi yaparsın, iyi kaynak yapıyorsun, işi öğren ki seni usta yapalım diyerek çalıştırıyorlarmış. Nasıl olur da 21  yaşında daha acemi olan çocuğumu gönderiyorlar 25 metrelik iskeleye? Neden ustalarını göndermemişler? Alt iskelelere kalaslar yerleştirilmemiş. 4. katta çalışıyormuş, normalde iskelelerin altında kademe kademe kalaslar vardır. Fakat bunlarda kalaslar sağlam değilmiş. Kaynak yapıyormuş o esnada zaten.

Yetkililer yaşanan olay hakkında bir açıklama yaptı mı?
Yetkililer, kemerini takarken kalasların kırılması sonucu düştü diyorlar, ben inanmıyorum. Yok yere oğlumu öldürdüler. İşveren tedbir alabilirdi. Biz adli işlemlerle davacısı olacağız, her yönden takipçisi olacağız. İhmalliğin daniskası yani. Yetkililer hesap vermeli.
Sorumlular cezasını çekecek. Oğlumun ölümünü yanlarına kâr bırakmayacağız. (Kırşehir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Coşkun: Seçmeli ders eğitim değil öğrenimdir

SONRAKİ HABER

Bursa'da devrilen tırdaki zeytinyağı tenekeleri yola saçıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa