22 Mart 2017 12:50

'Soya ürünlerinin bir çoğunun GDO’lu olma olasılığı yüksek'

Tüketici Hakları Derneği tarafından yapılan açıklamada Türkiye’de kullanılan soyalı ürünlerinin GDO’lu olma ihtimalinin yüksek olduğu belirtildi.

'Soya ürünlerinin bir çoğunun GDO’lu olma olasılığı yüksek'

Paylaş

Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar yaptığı açıklamada ‘Türkiye’de kullanılan soyalı ürünlerin yüzde 90’dan fazlasının GDO’lu olma ihtimali çok yüksek’ dedi

Soya ürünlerinin birçok gıdada yasal olarak kullanıldığına dikkat çeken Çakar “Gıdada çok yaygın olarak kullanılan soya ürünlerinin de GDO’lu olma olasılığı çok yüksektir. Çünkü, Türkiye’de kullanılan soyanın ve soyalı ürünlerin yüzde 90’dan fazlası GDO’lu soya üretimi yapılan ülkelerden ithal edilmektedir. Örneğin, ABD, Arjantin, Brezilya, Paraguay, Ukrayna başta olmak üzere, GDO’lu soya üretimi yapılan ülkelerden 2016 yılında birmilyaryüzkırkbeşmilyon  dolardan fazla, soya fasülyesi ağırlıklı olmak üzere soyalı ürünler ithal edildi. Türkiye’ye ithal edilen soya fasülyesinden soya üretim tesislerinde çeşitli soya ürünleri elde edilmektedir” dedi. 

Türkiye’de kullanılan soya ürünleri arasında; soya unu, enzim aktif soya unu, yağsız beyaz soya unu, soya sütü, tofu ( soya loru), soya proteini-soya eti, soya filizi, soya lesitini, diğer soya ürünlerinin ( soyella, soyalı zater, soyalı zeytin ezmesi, soya sosu) bulunduğunu vurgulayan Çakar şunları söyledi: “Soya unu, ekmek üretimiyle tüm unlu mamüllerde kullanılmaktadır. Enzim aktif soya unu, ekmeğin beyazlamasını sağlar, hamurda gevrekleştirici etki yapar. Yağsız beyaz soya unu, ekmekçilik ve unlu mamüllerde en çok kullanılan soya unu çeşididir. soya sütü, inek sütünün kullanıldığı her yerde kullanılabilir. Ayrıca, krema sosu olarak her türlü sütlü tatlı yapımında kullanılmaktadır. Tofu, soya loru olarak da bilinen tofu, bir çeşit peynir olarak kullanılır. Kahvaltılarda, parçalanarak veya rendelenerek çorba ve sulu yemeklerde, salatalarda, pasta ve börek yapımında kullanılmaktadır. Soya proteini -soya eti, sosis, salam, köfte, hamburger, sucuk gibi et ürünlerinin hazırlanmasında kullanılır. Soya filizi, genellikle çiğ olarak tüketilmektedir. Soya lesitini, fırıncılık, köpük giderici, maya, yapay dana sütü, ilaç ve kozmetik gibi bir çok alanda kullanılmaktadır”

Soyalı ürünlerin GDO’lu soyadan elde edilme olasılığının çok yüksek olduğunun altını çizen Çakar “Bu nedenle, soyalı ürünlerin kullanıldığı tüm gıda sektöründe denetimlerin yapılması ve yaygınlaşması gerekmektedir.

Soyalı ürünlerin kullanıldığı gıda sektöründeki denetimlerde alınan numunelerin analizleri sonucunda, GDO’lu soya ürünün kullanıldığı görüldüğünde, 4703 Sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun ( Ürün Güvenliği Kanunu) gereğince sonucun kamu oyuna duyurulması gerekmektedir.

Tüketici Hakları Derneği olarak, tüketiciler adına Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığını göreve çağırıyoruz” dedi. (HABER MERKEZİ)
 

ÖNCEKİ HABER

Zonguldak'ta İhraç edilen öğretmenler için 3 bin 500 imza

SONRAKİ HABER

Hakim ve savcı sınavında 70 puan barajı yeniden yasalaştı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa