‘AKP ileri demokrasiyi işletiyor!’

‘AKP ileri demokrasiyi işletiyor!’

Van Belediye Başkanı Bekir Kaya’nın da aralarında bulunduğu 10 kişinin tutuklanmasına yönelik protestolar sürüyor.Tüm Bel-Sen Van Şubesi önünde bir araya gelen, aralarında İHD, KESK, İMO ve DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası yöneticilerinin de bulunduğu kitle belediye binasına yürüdü. ‘Gözaltılar, tut

Tüm Bel-Sen Van Şubesi önünde bir araya gelen, aralarında İHD, KESK, İMO ve DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası yöneticilerinin de bulunduğu kitle belediye binasına yürüdü. ‘Gözaltılar, tutuklamalar baskılar bizi yıldıramaz’, yazılı önlükler giyen gruptakiler, ‘Baskılar bizi yıldıramaz’ sloganı attı. Belediye önünde konuşan Tüm Bel-Sen Van Şube Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Kaçıcı, Bekir Kaya’nın avukatları aracılığıyla yaptığı itiraz süresi bitmeden İçişleri Bakanlığı’nca görevden alındığını hatırlatarak, AKP hükümetinin ‘sözde ileri demokrasi’ uyguladığını, AKP’nin halkın kendi iradesi ile yüzde 50 oyla seçtiği belediye başkanlarını tutuklamakla da bu ileri demokrasiyi işlettiği ifade etti. Kaçıcı, cezaevlerinde tutuklu bulunan siyasi tutsakları ve sayıları 35’i bulan belediye başkanlarına işaret ederek, “BDP’li belediye başkanı olmak, parti yöneticisi olmak, artık yasadışı örgüt üyesi olmak anlamına gelmektedir” dedi.

Van’In Özalp ilçesinde de Özalp Belediye Başkanı Murat Durmaz’ın tutuklanmasını kınayan halk belediye önünde oturma eylemi yaptı. (VAN)

www.evrensel.net