21 Haziran 2012 10:53

Pir Sultan Abdal kendi köyünde etkinliklerle anılacak

Aleviler, geleneksel olarak düzenlenen 23. Pir Sultan Abdal Kültür Etkinliklerinde buluşacak. Etkinlik, bu hafta sonunda Pir Sultan Abdal’ın köyü olan Sivas’ın Yıldızeli ilçesine bağlı Banaz Köyü’nde yapılacak.1979 yılında ilki yapılan Pir Sultan Abdal Kültür Etkinlikleri 12 Eylül askeri darbesinin yasağı

Pir Sultan Abdal kendi köyünde etkinliklerle anılacak
Paylaş
Hasan Akbaş

Aleviler, geleneksel olarak düzenlenen 23. Pir Sultan Abdal Kültür Etkinliklerinde buluşacak. Etkinlik, bu hafta sonunda Pir Sultan Abdal’ın köyü olan Sivas’ın Yıldızeli ilçesine bağlı Banaz Köyü’nde yapılacak.
1979 yılında ilki yapılan Pir Sultan Abdal Kültür Etkinlikleri 12 Eylül askeri darbesinin yasağı nedeniyle 1992 yılına kadar yapılamamıştı. 1992 yılında yeniden geleneksel olarak devam ettirilen etkinlik, Kültür Bakanlığı’nın da desteğiyle 1993 yılında Sivas merkeze taşınmış ve Sivas’ta yapılan etkinliklerde Madımak Oteli’nde 35 insanın yakılarak katledilmesiyle insanlık adına büyük bir yara açılmıştı.

Bu yıl da Pir Sultan Abdal’ın kendi köyünde çeşitli etkinliklerle 23.’sü düzenlenen etkinlik Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) ile Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Kültür ve Eğitim Vakfı tarafından düzenlenecek. Birçok kanaat önderi, dede, demokratik kitle örgütü ve siyasi partinin destek vererek katılacağı etkinliğe, Hacı Bektaşı Veli Serçeşme Postnişini Hürrem Veliyettin Ulusoy Dede de katılacak. Kadın ve Gençlik, Alevilik ve Alevi hareketi konulu  söyleşi ve toplantıların da yapılacağı etkinlikte, Ruhi Su Korosu da konser verecek. Ayrıca etkinlikte, Pir Sultan Abdal Tiyatrosu tarafından oynanan ‘Sönmeyen Ateş Sivas’ adlı oyun sergilenecek. Zakir İsmail Şimşek ve Tokat Semah ekibinden ‘barış semahı’nın dönüleceği etkinlikte bir de 3. Aşık Deryani şiir yarışması düzenlenecek.

ANKARA’DAN OTOBÜSLER KALDIRILACAK

Etkinliğin konser programı ise hayli kalabalık. Etkinlikte ezgileriyle, Musa Eroğlu, Ali Ekber Eren, Ali Sizer, Berrin Sülari, Can Kalaycıoğlu, Dertli Divani, Erkan Çanakçı, Erol ve Songül Bulut, Gani Peşken, Gökhan Kılıç, Gülşen Altun, Hakan Çakmak, Hikmet Karadeniz, Ahmet Mercan, Gazi Metin, Hüseyin Korkankorkmaz, İsmail Kaya, Mercan Erzincan, Mustafa Kılçık, Soner Soyer, Ali Çınar ve Yavuz Canpolat yer alacak.

Bütün etkinliklerin ücretsiz ve herkese açık olduğu duyurulan etkinliğe katılmak isteyenlerin Ankara Kızılay’da bulunan PSAKD Genel Merkezi’ne isimlerini yazdırmaları yeterli.

Otobüsler bu akşam 23.00’de Kızılay’daki PSAKD Genel Merkezi önünden kaldırılacak. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Geleceğin Mühendisleri projeleri ile Ankara’da

SONRAKİ HABER

Eğitim Sen’den 4+4+4’e karşı mücadele çağrısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...