21 Haziran 2012 14:00

Kürtajda geri adım yok!

Başbakan'ın "Her kürtaj bir Uludere'dir" sözleriyle başlayan ve haftalardır süren kürtaj ve sezaryene yasak tartışmalarında önemli gelişmeler yaşandı.Sezaryenle ilgili kanun teklifi Meclis'e sunulurken, kürtaj konusunda AKP grubundan farklı açıklamalar yapıldı.AKP'li Cevdet Erdöl, sezaryenle ilgilli haz

Paylaş

Sezaryenle ilgili kanun teklifi Meclis'e sunulurken, kürtaj konusunda AKP grubundan farklı açıklamalar yapıldı.

AKP'li Cevdet Erdöl, sezaryenle ilgilli hazırladığı kanun teklifini Meclis başkanlığına sundu. Kürtaj konusunda ise AKP Grup Başkanvekili Nurettin Cankli Hürriyet'e konuştu ve "Kürtaj konusu gündemden kalktı. Bu konuda bir düzenleme Meclis’e gelmeyecek” dedi. Fakat Sağlık Bakanı Recep Akdağ Canikli'yi tekzip edercesine  3 bakanın başlattığı çalışmanın devam ettiğini ve Pazartesi günü Bakanlar Kurulu'na sunulacağını açıkladı. Akdağ ayrıca, Canikli'nin açıklamasının Meclis takvimiyle ilgili olabileceğini dile getirdi.

Kadın örgütleri yasak tartışmaları başladığından bu yana ülkenin her yerinde eylemler düzenleyerek yasağa karşı çıkıyordu.

SEZARYEN TEKLİFİ

Öte yandan AKP'li Cevdet Erdöl, sezaryenin yalnızca 'tıbbi zorunluluk' hallerinde yapılmasını öngören kanun teklifini TBMM Başkanlığı'na sundu. Teklifle, gebe veya rahmindeki bebek için tıbbi zorunluluk bulunması halinde doğum, sezaryen ameliyatı ile yaptırılabilecek. Gerekli tedbirlerin alınmasına rağmen, doğumu takiben anne veya bebekte meydana gelebilecek istenmeyen sonuçlardan dolayı hekim sorumlu tutulamayacak. (HABER MERKEZİ)


HERKES MEMNUN OLACAKMIŞ

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ise konuyla ilgili gazetecilerin sorularına yanıt verdi. Sezaryenin zorunlu haller dışında yapılmaması gerektiğini söyleyen Bakan Şahin, bu konuyla ilgili “kanaatimizi daha önce kamuoyuyla paylaştık” ifadelerini kullandı.

Kürtaj raporu hakkında da bilgi veren Bakan Şahin, oluşturulan bilim kurulunun çalışmalarını tamamladığını ve ardından üç bakanla bir araya geldiklerini kaydetti.

“Özellikle anne ve bebeğin sağlığını önemsiyoruz” diyen Şahin, “Vicdanen herkesin ‘oldu’ dediği bir taslağı kurula sunacağız. Kamuoyunun memnun olacağını düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu. Şahin, teklifin ne zaman Genel Kurul’a geleceğinin ise şu an belli olmadığını da sözlerine ekledi. Kadın örgütleri yasak tartışmaları başladığından bu yana ülkenin her yerinde eylemler düzenleyerek yasağa karşı çıkıyordu.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Urfa Cezaevi'ne Antalya Cezaevi Müdürü atandı

SONRAKİ HABER

Genelkurmay Uludere katliamını savundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...