20 Haziran 2012 17:26

Köylülerin toprak mücadelesi sürüyor

Maraş’ın Narlı beldesine bağlı Söğütlü köylülerinin yıllardır köylerinden toprak çeken ve doğayı katleden şirkete karşı verdiği mücadele sürüyor. Başvurmadıkları yer kalmadığını dile getiren ve en son sorunlarını Narlı Kaymakamına ilettiklerini belirten köylüler “Kaymakam köye gelip inceleme

Köylülerin toprak mücadelesi sürüyor

Paylaş
İnanç Yıldız

Köylerinden yıllardır toprak çeken Sanko Çimento’yla davalık olan köylüler, doğaların talan edilmesine karşı yıllardır mücadele veriyor. Sorunlarına çözüm için görüştükleri Kaymakamın köye geleceğine söz vermesi üzerine taleplerini içeren dövizlerle köy girişinde toplanan köylüler, Kaymakamın ziyareti iptal ettiğini öğrendiler. Daha sonra köyden toprak çeken kamyonların bulunduğu alana giden köylüler ‘Doğa katliamına son verin’, Sanko, Kipaş ovamızdan defol’, ‘Bize çimento değil, toprak ve yaşam lazım’ yazılı dövizleri ocağa bıraktılar. Öte yandan Sanko Çimento’nun toprak almak için köyün başka yerlerinde de ölçümler yapmaya başladığı belirtiliyor.

BİZ BURANIN VATANDAŞI DEĞİL MİYİZ?

Yaşadıklarını gazetemize anlatan köylülerden Elif Sevil, “Bir köyü yok ediyorlar, yazıktır. Burada bir geçmişimiz var. Artık yeter sesimizi duysunlar” dedi.

Topraklarına sahip çıktıkları için sürekli kendilerine ‘Suç işliyorsunuz’ dendiğini söyleyen Bese Karçin ise “Ölene kadar mücadele edeceğiz, köyümüzü koruyacağız. Ormanımız giderse köyümüz, doğamız mahvolur. Devlet niye sadece bize karşı çıkıyor. Sanko’ya da karşı çıksınlar. Biz bu ülkenin vatandaşı değil miyiz” sözleriyle tepkisini dile getirdi.   

Sanko’nun toprak götürmek için kullandığı ocaklardan birinin yanında tarlası bulunan Hatun Soya adlı köylü de artık tarlasını sulamadığını belirterek, “Toprak götürmeye başladıklarından beri tarlamıza dahi gidemiyoruz. Yaşadığımız yerde heyelan oldu. Heyelan yüzünden evimizden çıkmak zorunda kaldık” dedi.

KAYMAKAMA TEPKİ

Kaymakamın sözünde durmamasına tepki gösteren Bese Kemaltürk, “Biz kötü bir şey yapmıyoruz. Sadece toprağımızı koruyoruz. Kaymakamımızla konuşacağız. Köyümüzün hali ne olacak? Kanun yoluyla her şeyi halletmek istiyoruz” dedi.

Birçok yere dilekçeler verdiklerini ancak bir sonuç alamadıklarını dile getiren İsmail Karçin isimli köylü ise “Toprağımızı götürmesinler, bize dokunmasınlar. Devlet güçlü ama bize sahip çıkmıyor” dedi. 80 senedir köyde olduğunu söyleyen Mustafa Olcan da “Nasıl olacak köyümüzün hali? Kaymakamın milletinin hakkını savunması lazım. ‘Ben geleceğim’ dedi, gelmedi. Kaymakam bugüne kadar köyümüze gelip halimizi görmedi. Niye bizi ciddiye almıyor? Biz insanız, hayvan değiliz” şeklinde konuştu. (Maraş/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Yeni cezaevleri çözüm değil

SONRAKİ HABER

IŞİD, nisan ayında 50 Suriye askerini öldürdü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa