17 Mart 2017 16:02

Ankara Büyükşehir Belediyesi raporları niye saklıyor?

Mimarlar Odası, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin Çevre Düzeni Planı'nı kendilerine vermediğini belirterek 'Demek ki saklanacak bir şey var' dedi.

Paylaş

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 1/100 bin ölçekli Ankara Çevre Düzeni Planı’na ilişkin plan açıklama raporlarına erişim engellenmeye devam ediyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi, kendisi tarafından 16 Şubat 2017 tarihinde askıya çıkarılan, Çevre Düzeni Planı’nın raporlarını meslek örgütlerine vermiyor, dijital olarak yayınlamıyor.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, bir ay önce askıya çıkan planın raporlarını talep etmesine rağmen,  Büyükşehir Belediyesi’nin ısrarla raporları vermeyerek süreci askıya aldığını iddia etti. Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Plan raporlarının verilmemesi manidar, demek ki raporlarda saklanacak bir şey var ve kamuya açık bir şekilde raporu elde etmemiz mümkün olmuyor” dedi.

Candan, “Ankara’nın 2038 yılına kadar olan tüm doğal, tarihi ve kültürel zenginliğin korunarak gerçekleştirilmesi gereken kalkınma planları ve varsa bölge planları temel alınarak, ekonomik kararlarla ekolojik kararların bir arada düşünülmesine imkan veren, genel arazi kullanım kararları ile bunlara ilişkin strateji ve politikaları oluşturmak üzere yapılması gereken Çevre Düzeni Planı’nın askı sürecinde incelenmesi, değerlendirilmesi ve görüş oluşturulması yasal olarak zorunludur” diye konuştu.

Raporları vermemeye direnen Ankara Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı’na yapılan yazılı başvuruya “ücreti karşılığı alınabilir” yanıtı verildiğini aktaran Candan, bunun üzerine bir kez daha başvuru yaptıklarını, bu sefer de “plan kesinleşmeden raporun verilmeyeceği” söylenerek rapora ulaşmalarının engellendiğini söyledi. Candan, “Anlaşılan Çevre Düzeni Planı’nda parsel parsel plan yapılmış bunları görmemiz istenmiyor, ama nafile Çevre Düzeni Planı’na dava açılacak” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Ukrayna saldırısı Donetskli işçileri vuruyor

SONRAKİ HABER

MSB: F-16 ile Suriye hava sahasında uçuş icra edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa