16 Mart 2017 06:03

Whanganui Nehri yasal olarak 'canlı' statüsünde kabul edildi

Yeni Zelanda'daki Whanganui Nehri, 'canlı varlık' olarak kabul edildi ve nehre hukuki statü verildi.

Whanganui Nehri yasal olarak 'canlı' statüsünde kabul edildi

Paylaş

BBC'de yer alan habere göre, Yeni Zelanda'nın yerli halkı Maoriler tarafından kutsal sayılan ve ülkenin en uzun üçüncü ırmağı olan Whanganui'nin hakları Maori kabilesinden ve kraliyetten birer kişi tarafından mahkemelerde temsil edilecek.

Anlaşma Görüşmeleri Bakanı Chris Finlayson yaptığı açıklamada, Maorilerin 160 yıldan uzun süredir nehre bu statüyü kazandırmak için mücadele ettiğini belirtti.

'ŞİRKETLERDEN DAHA GARİP DEĞİL'

Finlayson, "Biliyorum ki insanların hissettiği ilk şey doğal bir kaynağa hukuki şahsiyet kazandırmanın oldukça garip olacağıdır ancak bu, şirketlerden ya da anonim topluluklardan daha garip değildir" ifadesini kullandı.

Parlamentoda Maori kabilesini temsil eden milletvekili Adrian Rurawhe, Whanganui'nin, kabile için önemini belirtti. Rurawhe, nehrin "iyiliğinin" insanların iyiliğiyle doğrudan alakalı olduğunu bu nedenle nehrin kimliğinin tanınmasının oldukça önemli olduğunu savundu.

Öte yanda nehir için 80 milyon dolar tazminat ve nehrin temizlenmesi için 30 milyon dolar fon verilecek. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Cumhurbaşkanı Erdoğan 30 kanun onayladı

SONRAKİ HABER

Adana'da sendikalar, odalar ve Adana Barosundan örgütlenme forumu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa