20 Haziran 2012 09:23

EMEP Heyeti Şanlıurfa Cezaevi’nde

13 mahkumun yanarak hayatını kaybettiği Şanlıurfa Cezaevi’nde sular durulmuyor. 4 gündür cezaevindeki yakınlarından haber alamayan yüzlerce ailenin cezaevi önündeki bekleyişi sürerken Emek Partisi bölge heyeti ve Şanlıurfa il ve ilçe örgütü yöneticileri cezaevine ziyarette bulundu. Cezaevi önündeki aileler i

EMEP Heyeti Şanlıurfa Cezaevi’nde

Paylaş
Faruk Ayyıldız

CEZAEVİ ŞARTLARI KABUL EDİLEMEZ

Urfa cezaevinde başlayarak diğer cezaevlerine yayılan isyanların cezaevlerindeki zulmün ve vahşetin boyutunu gösterdiğini söyleyen Türkmen, cezaevlerinde adeta vahşet yaşandığına vurgu yaptı. Tutuklu ve yaralıların yakınlarıyla görüştüklerini belirten Türkmen, kavgaların yalan olduğunu ve cezaevi koğuşlarındaki şartların kabul edilemez olduğunu kaydetti. Bir ülkenin yönetimini anlamak için cezaevine bakmanın önemli bir ölçüt olduğuna dikkat çeken Türkmen, Urfa’dan sonra isyan çıkan cezaevlerinde de şartların ağır olduğunu anlattı.

AKP’nin bütün Türkiye’yi kocaman bir cezaevine çevirdiğinin altını çizen Türkmen, “Mahkum yakınlarıyla da görüştük, ikinci yangın, birinci yangının kavga olarak lanse edilmesine tepki diye çıktı” dedi. AKP’nin sorumluları görevden almak yerine içeride ve dışarıda biber gazlı müdahalede bulunmasına tepki gösteren Türkmen, her fırsatta demokrasiden bahseden iktidarın onlarca insanın ölümünün karşısında bir sorumluluk hissetmediğini aktardı. Mahkumların elektrik, su parası ödediğini anlatan Türkmen, “Battaniye bile parayla. Kışın ortasında yatacak battaniye bile bulamıyorlar. Herhalde demokratik bir ülkede cezaevleri böyle olmasa gerek. Nazi kampı koşulları geçerli bu cezaevlerinde” diye konuştu. AKP döneminde tutuklu sayısının 100 bini geçtiğini kaydeden Türkmen, binlerce insanın demokrasi mücadelesi verdikleri için tutuklandığını vurguladı. Cezaevlerinde olayların siyasi değil adli koğuşlarda olduğunu söyleyen Türkmen, baskıların geldiği boyutta sadece siyasi değil adli koğuşların da isyan ettiği bir duruma gelindiğine dikkat çekti.

ADALET BAKANI İSTİFA ETSİN

Adalet Bakanı’nın derhal istifa etmesi gerektiğini söyleyen Türkmen, Adalet Bakanı’nın istifa etmek yerine yeni cezaevi yapılacak söylemlerine de tepki gösterdi. Cezaevi önünde insanların günlerdir yakınlarından haber almak istediğini belirten Türkmen, “Meclis adalet komisyonu buraya incelemeye geldi. Bu incelemeden bir saat önce 150 mahkumun başka cezaevlerine gönderildiği söyleniyor. Bu tutuklular da komisyona, yönetimin istemeyeceği şeyleri anlatacak kişilerden oluşuyor diye konuşuluyor” şeklinde konuştu. 13 kişinin öldüğü bir trajedi karşısında bile biber gazlı müdahalede bulunan hükümete karşı iş, barış, demokrasi mücadelesi verenlerin birleşmesinden başka yolun kalmadığına vurgu yapan Türkmen, cezaevlerindeki bu olayların tüm sorumlularının görevden alınarak, yargılanmasını istediklerini kaydetti. Emek Partisi olarak tüm halka çağrı yapan Türkmen, AKP’nin zulüm politikalarına karşı herkesi birlikte ve güçlü mücadeleye çağırarak, parti olarak olayın takipçisi olacaklarını dile getirdi. (Şanlıurfa/EVRENSEL)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

İradeyi gasbedenlerin ilk icraatı

SONRAKİ HABER

Yangın merdiveni kilitli olan pansiyonda öğrenciler camdan atladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa