19 Haziran 2012 12:55

Teşvik paketi 'resmi'leşti

YENİ teşvik paketi olarak da bilinen “Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkındaki” Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazetenin dünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.Buna göre, karar kapsamında yer alan desteklerin uygulanması açısından iller, sosyo-ekonomik gelişmişlik seviyelerine göre altı bölgeye ayrıldı.Y

Teşvik paketi 'resmi'leşti
Paylaş

YENİ teşvik paketi olarak da bilinen “Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkındaki” Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazetenin dünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Buna göre, karar kapsamında yer alan desteklerin uygulanması açısından iller, sosyo-ekonomik gelişmişlik seviyelerine göre altı bölgeye ayrıldı.
Yeni teşvik paketine göre, sabit yatırım tutarı 1 ve 2. bölgede olan asgari 1 milyon lira, diğer 4 bölgede ise asgari 500 bin lira olan sermayedarlar bölge ayrımı yapılmaksızın KDV istisnası, gelir vergisi stopajı desteği (6’ncı bölgede gerçekleştirilecek yatırımlar için) ve sigorta primi işveren hissesi desteği (Tersanelerin gemi inşa yatırımları için) teşviklerinden yararlandırılabilecek.
Bölgesel teşvik uygulamalarında iller itibarıyla bazı sektörlere, ilin bulunduğu bölgedeki şartları sağlamaları halinde, gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası, vergi indirimi, sigorta primi işveren hissesi desteği, yatırım yeri tahsisi, faiz desteği (3, 4, 5 ve 6. bölgelerdeki yatırımlar için), gelir vergisi stopajı ve sigorta primi destekleri (Her ikisi de 6. bölgede gerçekleştirilecek yatırımlar için) sağlanacak.
Asgari sabit yatırım tutarı 50 milyon lira ile 1 milyar lira arasında değişen ve aralarında rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı, kimyasal madde ve ürünlerin imalatı, motorlu kara taşıtları imalatı gibi büyük ölçekli yatırımlar faiz desteği dışındaki diğer teşviklerden yararlanabilecek.
Kararda belirtilen kriterleri sağlayan stratejik yatırımlar bölge farkı gözetilmeksizin teşviklerin tamamından faydalanabilecek. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

‘Gebelik testi yapanı bildirin’ genelgesi

SONRAKİ HABER

Kemer sıkma politikasına devam

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...