Pakistan Başbakanı Gilani görevden alındı

Pakistan Başbakanı Gilani görevden alındı

PAKİSTAN Yüksek Mahkemesi, Başbakan Yusuf Riza Gilani’yi mahkemeyi aşağıladığı gerekçesi ile görevden aldığını duyurdu.Mahkeme, Nisan ayında Gilani’yi, Cumhurbaşkanı Asif Ali Zerdari hakkında açılan yolsuzluk davalarını takip etmemekle suçlu bulmuştu.Mahkeme Başkanı Muhammed Chaudhry, yaptığı açıklamada, &ldqu

PAKİSTAN Yüksek Mahkemesi, Başbakan Yusuf Riza Gilani’yi mahkemeyi aşağıladığı gerekçesi ile görevden aldığını duyurdu.

Mahkeme, Nisan ayında Gilani’yi, Cumhurbaşkanı Asif Ali Zerdari hakkında açılan yolsuzluk davalarını takip etmemekle suçlu bulmuştu.

Mahkeme Başkanı Muhammed Chaudhry, yaptığı açıklamada, “Yusuf Rıza Gilani, mahkememizin 26 Nisan’da aldığı kararla suçlu bulundu ve milletvekilliği düştü. Gilani'nin Pakistan başbakanlığı görevi de böylelikle sona ermiştir. Gilani’nin koltuğu şu anda boş kalmıştır” sözleriyle açıkladı.

Mahkemenin kararı geniş çevrelerce siyaset ve yargı arasında baş gösterecek yeni krizin habercisi olarak algılandı. Yüksek Mahkeme’nin kararının ardından iktidardaki Pakistan Halk Partisi(PPP), Gilani ve Cumhurbaşkanı Zerdari’nin katılımıyla İslamabad’ta acil olarak toplandı.

Başbakan Gilani’nin Yüksek Mahkeme’nin kararına ne tür bir cevap vereceği merakla bekleniyor. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net