10 Mart 2017 15:17

Tahir Elçi için sessiz eylem

Diyarbakır Barosu Tahir Elçi'nin faillerinin bulunması, dosyanın hızlı ve etkili yürütülmesi talebiyle sessiz eylem yaptı.

Paylaş

Diyarbakır Barosu’nun, Sur'da 16 ay önce Dört Ayaklı Minare önünde yaptığı basın açıklaması sırasında öldürülen Tahir Elçi'nin faillerinin bulunması ve soruşturma dosyasının hızlı ve etkili yürütülmesi talebiyle sessiz eylem yaptı. Diyarbakır Adliyesi önünde Elçi için yapılan açıklamaların 67. haftasında avukatların cübbeleriyle katıldığı eylemde, Kürtçe ve Türkçe "Seni Unutmayacağız" pankartı açıldı.

Eyleme katılan Baro Başkanı Ahmet Özmen, talepleri yerine getirilmediği için sessiz eylem yaptıklarını söyledi ve "Sözümüz ve sabrımız tükenmiş durumda. Sözün bittiği yerdeyiz. Bu nedenle susarak protesto eylemini gerçekleştireceğiz" dedi.

'TÜRKİYE'DE İÇ HUKUK İŞLEMİYOR'

Eylemden sonra gazetecilerin soruları üzerine neden böyle bir eylem yaptıklarını anlatan Özmen şunları söyledi: "Tahir Elçi'nin katliamı üzerinden 16 ay geçti. Bu süre zarfından taleplerimizi defalarca dile getirdik. Yetkililer ile görüşmeler yaptık. Ancak hiç birinin sonuç vermediğini görüyoruz. Sözün bir anlam taşımadığı yerdeyiz. Tahir bey açık bir alanda katledilmesine rağmen soruşturma dosyasında herhangi bir aşama ilerlemedi. Bir an önce dosyası aydınlatılmalı. Türkiye'de iç hukukta sonuç alınmıyor kaygısını taşıyoruz." (DİHABER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ankara Valiliği asbestin yayılmadığını savundu

SONRAKİ HABER

Elazığ'da Sivrice köylerinin ahvali: Burası Türkiye haritasından silinmiş gibi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...