Referandumda tercihi işsizlik ve ekonomi belirleyecek

Antalya'da vatandaşlara başkanlık referandumundaki tercihlerini sorduk.

10 Mart 2017 00:07
Son Düzenlenme Tarihi: 10 Mart 2017 14:46
Paylaş

Eylem DEMİRHAN
Mahir DOĞAN
Antalya

Referandum günü yaklaşırken Antalya’da kapalı yol olarak bilinen Aydın Özalp Caddesi’nde, halka 16 Nisan’da yapacakları tercihi sorduk. Antalya’da anayasa oylamasının rengini, yoğun yaşanan işsizlik belirleyecek gibi görünüyor. Turizm ve sebze üretiminde yaşanan yüksek işsizlik Antalya’da hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. 

“Aslında ben evet diyeceğim, fakat bir iki madde benim hoşuma gitmiyor” diye söze başlayan emekli bir işçi, "hayır" gerekçelerini şöyle sıralıyor; “Milletvekili seçilme yaşının 18’e düşmesi ve sayının 550’den 600’e çıkması benim için ‘hayır’ nedenlerinden biri. 550 milletvekili yetmiyor mu? Neden 600 yapıyorlar? Ben emekliyim ve 1300 TL emekli maaşı alıyorum, bu vicdansızlıktır. Ben oyumu ‘hayır’ olarak kullanacağım.” 

‘İŞSİZİZ NE YAPALIM? HIRSIZLIK MI YAPALIM?’

Bu sırada bankta oturan başka biri söze giriyor; “Şu an ben işsizim, ortalık çok kötü. Ortada çok sayıda işsiz var” diyerek Antalya’da yaşanan işsizliğe dikkat çekiyor. “İşsizlik var. Yani böyle olmuyor, ben şu an işsizim, bir yere gidiyoruz iş yok. İŞKUR’a gidiyoruz iş yok. Ne yapalım yani hırsızlık mı yapalım? Ne yapmamız lazım? Vay benim ülkem böyledir, vay benim insanlarım şöyledir. Hani nerede yok, hiçbir şey yok. Hani nerededir, hiçbir şey yok, boş bir ülkede yaşıyoruz” diyerek referandumda "hayır" oyu vereceğini açıklıyor. 

‘DAHA NE İSTİYORSUN?’

Emekli olduğunu belirten başka bir kişi de “Bana bu ülkede 10 kişinin bir arada çalıştığı bir iş yeri açtık desinler. Ülkede çalışan ne varsa hepsini sattılar, sata sata işte bak, 23 milyon kişi işsiz. Ben 73 yaşındayım geçinemiyorum, bu insanlar da geçinemiyor. Nedir ya, zaten zirveye çıktın, daha ne istiyorsun? Ne istiyorsun? Canımızı istiyorsa verelim, ceketimizi istiyorsa verelim” diyerek "hayır" vereceğini belirtiyor. 

‘MHP’LİYİM AMA HAYIR DİYORUM’

Bir genç ise "Referandumda evet mi hayır mı?" diye sorduğumuzda, “Allah’ın takdirine bırakıyorum ama bence hayır” diye başlıyor söze ve "hayır" gerekçelerini sıralıyor: Bu ülkeyi tek kişi idare edemez. Bakın bir holding düşünün, kaç tane danışman ve yönetim kurulu üyesi ile idare ediliyor. O yüzden ülkeyi tek bir kişi yönetemez, yönetimi paylaşmak gerek. Ülkede hakimi var, savcısı var, avukatı var tek bir insanda bu hüküm bitmemeli. Bizler Tayyip Erdoğan’ı seviyoruz fakat bu oluşuma "hayır" diyorum. Ben milliyetçiyim, MHP’liyim. Devlet Bahçeli’ye de katılmıyorum ve oyumu "hayır" olarak vereceğim.

"Evet oyu vereceğini söyleyen insanların çoğunluğu neden?" diye sorduğumuzda, “Biz Erdoğan’ı seviyoruz ve ona güveniyoruz” ya da “Öyle istiyorum” diye cevap veriyor. 

ÖNCEKİ HABER

Hopalı kadınlar ‘Haklarımız ve hayatımız için hayır’ dedi

SONRAKİ HABER

Dersim'de koruma altındaki vaşak silahla vurularak öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa