Alman gazetesi Bild: Merkel’in sabrı ne zaman taşacak?

Alman gazetesi Bild: Merkel’in sabrı ne zaman taşacak?

Alman gazetesi Bild , “Merkel’in sabrı ne zaman taşacak?” başlığıyla Almanya ile Türkiye arasında yaşanan toplantı gerilimini haberleştirdi.

Almanya ile Türkiye arasında yaşanan toplantı krizi konusunda Başbakan Angela Merkel sessiz kalmakla eleştiriliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın günlerdir Almanya’ya yönelik Nazi benzetmesi yaptığını hatırlatan Alman gazetesi Bild , “Merkel’in sabrı ne zaman taşacak?” başlığıyla toplantı krizini haberleştirdi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İstersem Almanya’ya gelirim. Kapıdan sokmadığınız zaman da dünyayı ayağa kaldırırım” sözlerine yer veren gazete, “Merkel’in sabrı taşar mı?” diye sorduktan sonra yanıtı da kendisi veriyor: “(Muhtemelen) hayır.” 

SEÇİM ÖNCESİNDE KARŞILIK VERMENİN KENDİSİNE YARAYACAĞINI BİLİYOR AMA...

Merkel’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerine aynı sertlikle karşılık vermenin seçim öncesinde kendisine puan kazandıracağını bildiğini yazan gazete, bu restleşmeden Türkiye tarafının kazançlı çıkacağını yazdı.

‘SLOVAKYA MACAR CUMHURBAŞKANINI YASAKLAMIŞTI’

Slovakya’nın 2009 yılında ülkede bir heykelin açılışını yapmak isteyen Macaristan Cumhurbaşkanı Lazlo Solyom’un girişini yasakladığını, Avrupa Adalet Divanı’nın da Slovakya’ya hak verdiğini hatırlatan gazete, “Almanya’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya’ya girişini yasaklayabileceğini ancak bunun kestirilmesi mümkün olmayan diplomatik sonuçlara yol açabileceğine” dikkat çekti.

‘TOPLANMA HAKKI YABANCI DEVLET ADAMLARI İÇİN GEÇERLİ DEĞİL’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yürürlükteki yasalara göre de normal vatandaş olarak Almanya’ya kolayca giremeyeceğini yazan Alman Bild, eyalet içişleri bakanlarının hazırladığı yasal durum raporunda, toplanma hakkının yabancı devlet yetkilileri için geçerli olmadığının yer aldığını okuyucularına duyurdu.

BERLİN VE ANKARA İRTİBATTA

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya’ya gelme konusunda ısrarcı olması durumunda, olabilecekleri yazan Alman gazetesi, öncelikle diplomatik yollardan gelmemesi konusunda uyarılacağını, yine de gelmek istemesi durumunda ise, Almanya’nın iniş izni vermeyebileceğini iddia etti. Alman gazetesi Bild, böyle bir sansasyona yol açmamak için Başbakanlık ve Dışişleri yetkililerinin Ankara ile irtibatta olduklarını da öne sürdü. (DHA)
 

www.evrensel.net