EMO’da 15-16 Haziran söyleşisi

EMO’da 15-16 Haziran söyleşisi

ELEKTRİK Mühendisleri Odası (EMO) İstanbul şubesinde “Dönemin Tanıklarıyla 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi” söyleşisi yaptı.Maden-İş avukatlarından Erdoğan Şengezer, TÜMTİS eski Genel Başkanı Sabri Topçu, eski sendika uzmanı Erkan Aslan’ın konuşmacı olarak katıldığı söyleşide açılmış ko

ELEKTRİK Mühendisleri Odası (EMO) İstanbul şubesinde “Dönemin Tanıklarıyla 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi” söyleşisi yaptı.
Maden-İş avukatlarından Erdoğan Şengezer, TÜMTİS eski Genel Başkanı Sabri Topçu, eski sendika uzmanı Erkan Aslan’ın konuşmacı olarak katıldığı söyleşide açılmış konuşmasını yapan EMO İstanbul Şube Başkanı Beyza Metin, “15-16 Haziran işçilerin sendikal haklara yönelik olarak gerçekleştirilen saldırılara karşı doğru tutumlar benimsendiğinde ne kadar önemli kazanımların elde edilebildiğini göstermektedir”  dedi. Avukat Erdoğan Şengezer konuşmasında “DİSK özellikle Maden-İş örgütlenme olarak büyük hamle yaptılar, bunun karşısında yönetim bu kanunları daraltmak için yasal önemler alma çabasına girdi. O faaliyetlere karşı yasanın çıkarılmasına karşı direnişin örgütlenmesi sonucunda 15-16 Haziran günü yürüyüşler yapıldı. Sonrasında sıkı yönetim ilan edildi” dedi.  
Sabri Topçu ise “Bugün 15-16 Haziran’ı anıyoruz. Türkiye işçi sınıfı tarihinde 15-16 haziran direnişi, Zonguldak maden işçilerininin yürüyüşü önemli yer almaktadır. Sendikalardaki bürokrasiyi ancak işçilerin mücadelesi değiştirecektir” diye konuştu.
Erkan Aslan, 15-16 Haziran’dan bu yana sınıf hareketine yönelik saldırıları aktardı. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net