Gazeteci Aktaş’a kendi ölüm haberiyle ilgili dava!

Gazeteci Aktaş’a kendi ölüm haberiyle ilgili dava!

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı skandal bir karara imza attı. Cizre’de öldürülen gazeteci Rohat Aktaş hakkında dava açıldı.

Deniz TEKİN

Haber takibi için gittiği Cizre’de bulunduğu evin bombalanması ardından sığındığı bodrumda öldürülen Azadiya Welat Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Rohat Aktaş hakkında bu kez de “Kendi ölüm haberini yaptığı” gerekçesiyle 7.5 yıl hapis istemiyle dava açıldı. Aktaş hakkında, öldürüldükten 4 ay sonra açılan davada da yakalama kararı çıkarılmıştı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının, sokağa çıkma yasağı döneminde Şırnak’ın Cizre ilçesinde haber takibi yaptığı sırada bulunduğu evin bombalanması ardından sığındığı bodrumda Şubat 2016’da öldürülen Azadiya Welat Gazetesi Eski Yazı İşleri Müdürü Rohat Aktaş hakkında ölümünden sonra 6 Haziran 2016’da bir dava daha açtığı ortaya çıktı. Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen 3 sayfalık iddianamede, KHK ile kapatılan Azadiya Welat gazetesinin 3 ve 9 Şubat 2016 tarihleri arasında yayımlanan 7 sayısında “örgüt propagandası” yapıldığı ileri sürülerek Aktaş’ın 7 buçuk yıla kadar hapis ile cezalandırılması istendi. İddianamede, Aktaş’ın işlediği iddia edilen suç tarihi olarak 9 Şubat 2016 olarak gösterilirken, Aktaş yaşamını yitirmesine rağmen yargılanması Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesinde devam ediliyor.

HABERLER YİNE SUÇ DELİLİ OLDU

İddianamede, gazetenin 7 sayısında yayımlanan 14 Kürtçe haber ve köşe yazısının Türkçe tercümesine yer verildi. Gazetenin sayılarında sokağa çıkma yasağının ilan edildiği Cizre, Sur ve Yüksekova’da yaşanan hak ihlalleri, çatışmalar, ölümler, YPS’nin bu çatışmalara ilişkin yaptığı açıklamalar ve PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecrit ile ilgili gazetede yayımlanan haberler iddianamede suç delili olarak gösterildi. İddianamede dikkat çeken suçlama ise, 9 Şubat 2016 tarihli sayıda Cizre’deki bodrumlarda 60 kişinin katledilmesine ilişkin yapılan haberle ilgili oldu. Haberlerde Aktaş’ın “Örgüt propagandası” yaptığı ileri sürüldü. Ancak “Örgüt propagandası” yaptığı iddia edilen haberde bodrumda yaşamını yitiren 60 kişi arasında Aktaş da bulunuyordu. Yine iddianamede, KCK’nin Cizre’deki bodrumlarda katledilen 60 kişi için yaptığı açıklamalarla katliamı lanetlenmesine dair yapılan haber de suç unsuru olarak gösterildi.

Gazetelerde yer alan haberlerle ilgili şüpheli olarak Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Aktaş’ın tespit edildiğini belirten savcı, Basın Kanunu kapsamında süreli eserlerde dava açma süresinin 4 ay olduğu, bu sürenin 15 Şubat 2016 tarihinde dolması nedeniyle Aktaş’ın savunmasının alınamadığını ifade etti. Aktaş’ın üzerine atılı “Örgüt propagandası” suçunu işlediğinin tüm dosya kapsamında anlaşıldığını savunan savcı, Aktaş’ın yargılamasının yapılarak, cezalandırılmasını talep etti.

ÖLDÜKTEN 4 AY SONRA SAVCILIK DAVA AÇMIŞTI

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Rohat Aktaş’ın Azadiya Welat gazetesinin kasım ve aralık 2015’te yayınlanan 16 sayısında “örgüt propagandası” yapıldığı iddiasıyla Yazı İşleri Müdürü Aktaş hakkında yaşamını yitirdikten 4 ay sonra 7.5 yıl hapis istemiyle dava açmış, ifadeye gelmediği hakkında yakalama kararı çıkarmıştı. (DİHABER)

www.evrensel.net