17 Haziran 2012 17:56

Işkın geçim kaynakları oldu

Baharla birlikte Bingöllüler dağlara çıkıyor. Tüm kış boyunca kardan bunalan halk karların erimesiyle birlikte dağlarda boy veren çeşitli bitkileri toplamak için seferber oluyor. Toprakta ilk olarak Yelük boy veriyor. Ardı sıra Kenker, Mantar, Yemlik ve illa da Işgın. Dağ ve Kürt muzu olarak da isimlendirilen Işgın en sevilen bitki. M

Işkın geçim kaynakları oldu
Paylaş
Adnan Gürkan

Bingöl’ün Karlıova ilçesi ile Erzurum’un Çat ilçesini ayıran il sınırındaki Herdo deresi etrafındaki tepeler ışgının en çok yetiştiği yerler. Bingöl ve Karlıovadan buraya ışgın toplamaya geliyorlar.

TAZE ERİĞE BENZİYOR

Zeki Erkuş arkadaşlarıyla beraber hem piknik yapmak hemde ışgın toplamak için Bingöl’den gelmiş. Bingöl’de tezgahlarda da satıldığını söyleyen Erkuş: “Bayağı da çok tüketiliyor. Bursa, İstanbul,  İzmir gibi uzak yerlerden isteniyor. Eşimiz dostumuza gönderiyoruz” diyor.
Serkan Mızrak, aracıyla yoldan geçerken çocuklarının isteği üzerine ışgın satın almak için durmuş. İlk defa ışgın yediğini söyleyen Mızrak: “Herkes beğenmeyebilir belki ama tadı hoş bir şey. Taze eriğe benziyor” diyor.

Aydın Olgun eşi ve çocukları ile birlikte hem piknik yapmak hem de ışgın, mantar, yemlik ve çarşır toplamak için Karlıova’dan gelmiş. “Buraları kar memleketi olduğu için kışın yeşilliği fazla bulamıyoruz. Yazdan bunları toplayıp buzdolaplarında stok yapıp kışın kullanıyoruz.”
İl sınırında ışgın satın alırken bulduğumuz Mehmet Sıddık Beyaz, Karlıova Çatak köyünden İstanbul’a her hafta gidip geldiğini anlatıyor. Buranın adının Herdo deresi olduğunu söyleyen Mehmet Sıddık ışgın mevsiminde İstanbul’a en çok ışgın götürdüğünü anlatıyor ve ekliyor: “Buranın ışgınları meşhurdur. Şekere ve kolesterole iyi gelir.”

KAZANDIĞIMIZ PARAYI KENDİMİZİ HARCIYORUZ

Sevda Yaşar, işaret ettiği tepenin ardındaki Bayındır köyünde oturduğunu söylüyor. Sevda bu sene okula gidememiş gelecek yıl Erzurum’da devam edeceğini söylüyor. Hayalinin öğretmen olmak olduğunu belirten Sevda, “Her gün dağları geziyoruz. Koyunların yanına gidiyoruz, piknik yapıyoruz, ışgın toplayıp satıyoruz. Günde bazen 20 bazen 10 lira kazanıyoruz. Kazandığımız parayı kendimize harcıyoruz” diyor.

DÖNEM BOYUNCA 2-3 HAFTA OKULA GİTMİŞLER

Remziye Kara da aynı köyden. Günlerini arkadaşlarıyla geçirdiğini anlatıyor. Bize taze ışgınların bulunduğu en yakın yeri gösteriyorlar. Işgın toplamaya çıkıyoruz. Dönüşte kamerayı elimizden alıyor ve en genç Hayat Televizyonu ve Evrensel gazetesi muhabirlerinden biri olarak çekimlere başlıyor. İlk sorusu: “Işgın toplamak nasıl? Kolay mıymış?” ‘Zormuş’ diyorum ve ayağımın kaydığını yamaçtan aşağı yuvarlanma tehlikesi geçirdiğimi anlatıyorum. “Biz hep öyleyiz” diyerek arkadaşlarını çekmeye onlarla röportajlar yapmaya başlıyor.

Köylerindeki okula öğretmenleri okul açıldığında gelmiş. Birkaç hafta sonra gitmiş bir daha gelen giden olmamış. Geçen hafta bir kadın öğretmen gelmiş o da okulların kapanmasına iki hafta kaldı diye gitmiş. Karnelerini alıp alamayacaklarını, sınıflarını geçip geçemeyeceklerini bilmiyorlar. Yaşça büyük gençler yaşadıklarının tecrübesi ile konuşuyorlar: “Kapanış günü birisi gelir. Hepsinin karnesine beşle doldurur gider.”

OKUL İÇİN BİRİKTİRİYORLAR

Fatih Kara ışgının bağını 1 liraya sattıklarını, bazı araç sahiplerinin 2-3 bağ ışgını alıp, para vermeden gaza basıp gittiğini anlatıyor. Böyle zamanda hiçbir şey yapamadıklarını söyleyen Fatih kazandığı parayla kendisine elbise aldığını ve okul için biriktirdiğini anlatıyor.
Sinan Kara buraların şimdi çok güzel olduğunu cennet gibi göründüğünü söylüyor: “Ama kış olduğu zaman bir iki metre kar yağıyor, yollar kapanıyor, bazen elektrik kesiliyor birkaç hafta gelmiyor, hastamız olduğu zaman buraya kadar sırtımızda getiriyoruz. Demek istediğim kışın burası cehennem.”

Gençler Sinan’ın çok güzel türküler söylediğini anlatıyorlar ve onun türkü söylemesini istiyorlar.

Uzak tepelerden ışgınları taşımak için eşekleri kullanıyorlar. Çuvallarla yola taşınan ışgın burada 8-10 tanesi bir araya getirilerek bağlanıyor ve bağın tanesi 1 liraya satılıyor. Birkaç çuval da geçen araçlara yüklenerek Karlıova’ya satılmak için götürülüyor. Karlıova’ya gidene siparişler veriliyor. Kolyeler, küpeler ve oyuncaklar sipariş listesinin başında oluyor. Akşamüzeri siparişlerin gelmesi ise bayram rüzgarları estiriyor. (Bingöl/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İstanbul’da İspanyolca Günü kutlanacak

SONRAKİ HABER

Yasak değil, güvence gerek…

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa