Portekizliler, kemer sıkma  politikalarına karşı yürüdü

Portekizliler, kemer sıkma politikalarına karşı yürüdü

PORTEKİZ halkı, ülkenin kamu borçlarını kapatmak için alınan kemer sıkma önlemlerini protesto etmek için sokaklara döküldü. Binlerce kişinin eyleme katıldığı başkent Lizbon’da Cumartesi günü başlayan eylem, geçen hafta Porto kentinde düzenlenen eylemden çok daha fazla katılımcı sayısına ulaştı.

Eylemciler, ülkenin IMF ve Avrupa Merkez Bankası’na (ECB) olan ve toplamda 78 milyon dolar olan borç nedeniyle koşulların giderek ağırlaştığını belirterek, merkez-sağ hükümetin mali politikalarını kınadı. Eylemdeki çalışanlar, bütçe kesintilerinin Portekiz’in çöküşüne neden olacağını vurguladı.

Portekiz’de Mayıs ayında parlamentodan geçen yeni düzenlemelere göre, çalışma koşulları ağırlaştırılmış, resmi tatiller ve izin günleri iptal edilmiş ve işten atılmaları kolaylaştıracak önlemler alınmıştı.

Sendika birliği CGTP, eylemin yalnızca kemer sıkma politikalarına karşı değil, ülkede özellikle gençler arasında yaygınlaşan işsizlik, gelecek hakkında güvensizlik ve yaşam koşullarındaki inanılmaz düşüş olduğunu belirtti. Öte yandan, sendika, çalışma yasasının yeniden gözden geçirilmesini veto eden Cumhurbaşkanı Cavaco Silva’nın da bu durumdan aynı derecede sorumlu olduğunu söyledi. Yeniden düzenleme yapılmazsa, emekçilerin greve gideceğini ve bu uygulamanın, uluslararası çalışma standartlarını ihlal eden ve Portekiz anayasası ile çelişen bir uygulama olduğunu belirtti. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net