03 Mart 2017 15:40

Eskişehir’de kadınlar ‘Hayır’ dedi

Eskişehir'de bir araya gelen 'Hayır Diyen Kadınlar' anayasa değişikliğine neden 'Hayır' dediklerini açıkladılar.

Eskişehir’de kadınlar ‘Hayır’ dedi

Paylaş

Eskişehir’de bir araya gelen "Hayır Diyen Kadınlar" basına açıklaması düzenleyerek yeni anayasaya neden 'Hayır' dediklerini açıkladılar. Polen Kültür Merkezi’nde gerçekleşen basın açıklamasını ‘’Hayır Diyen Kadınlar’’ adına Sevilay Derman okudu.

Açıklamada daha iyi bir yaşam için hayır dediklerini belirten kadınlar, OHAL'de de, referandum sürecinde de özgürlüklerine sahip çıkmak için mücadele edeceklerini vurguladılar. Başkanlık sistemi ile yasama, yürütme ve yargının tek adamın elinde toplanmasının siyasetin erkek yapısını besleyeceğini ve kadınların hayatını tehdit edeceğini söyleyen Derman, cinsiyetçi politikalara karşı 'Hayır' dediklerini söyledi.

OHAL bahanesiyle kadın derneklerinin, kadınların çalıştığı medya kuruluşlarının kapatıldığını, eş başkanların ve kadın milletvekillerinin tutuklandığını, KHK’ler ile bir çok kadının işinden edildiğini ve emeklerinin hiçe sayıldığı belirten Sevilay Derman, "Bu yüzden başkanlık sisteminin kadınlara hiçbir getirisinin olmayacak" dedi.

Son dönemde artan taciz, tecavüz, kadına yönelik şiddet vakalarından ve aynı şekilde artan kadın ve trans cinayetlerinden bahseden Derman, kadınların bir araya gelerek bu saldırıların karşısında durabileceğini ifade etti.

Açıklamasında kadınların kürtaj yasasına, ağır tahrik indirimlerine, tecavüz yasasına 'Hayır' dediklerini ve kazandıklarına dikkat çeken Derman, birleşerek, dayanışma içerisinde olarak bu referandum sürecinde de ‘’Hayır’’ı olağan güçlerince örgütleyeceklerini söyledi. (Eskişehir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Hani sağlıkta çağ atlamıştık?

SONRAKİ HABER

Marmaray'da bazı seferler iptal edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa