03 Mart 2017 08:54

Dolar güne 3,70 liranın üzerinde başladı

ABD Merkez Bankası'nın bu ay içinde faiz artırma olasılığının yüzde 85'e kadar çıkmasıyla dolardaki değerlenme sürüyor.

Paylaş

ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin çeşitli platformlarda yaptığı konuşmalar ve ABD ekonomisine ilişkin pozitif veriler, yeni bir faiz artışının yakın olduğu beklentilerini artırıyor.

Haftanın son gününe 3,7343 liradan başlayan dolar, 3,72 – 3,73 lira, 3.9297 liraya kadar çıkan avro da bu düzeylerde hareket ediyor.

Küresel piyasalarda faaliyet gösteren birçok aracı kurumun analist ve ekonomistleri ile işlemcilerinin öngörülerinden derlenen verilere göre, Fed'in bu ay faiz artırma olasılığı yüzde 85 düzeyine kadar yükseldi.

ABD'de dün açıklanan ‘işsizlik maaşı başvuranları’nın 44 yılın en düşük düzeyine gerilemesi de, faiz artışının yaklaştığına ilişkin önemli bir öncü veri olarak kabul edildi.

ABD Çalışma Bakanlığı verilerine göre, geçen hafta işsizlik maaşı talebinde bulunanların sayısı 1973 yılından bu yana en düşük düzeyine geriledi.

ABD’deki olumlu ekonomik verilerin yanısıra Türkiye’nin Avrupa’yla yaşadığı gerilim ve iç politikada yaşanan baskının da yatırımcılarda oluşturduğu güvensizlik algısı nedeniyle doların yönü yukarı dönmüş durumda. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Gezi'nin palalı saldırganı iş adamını tehditten tutuklandı

SONRAKİ HABER

Peki şimdi nereye?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa