İşçi sınıfının kazanımları yok edilmeye çalışılıyor

İşçi sınıfının kazanımları yok edilmeye çalışılıyor

HALKLARIN Demokratik Kongresinin (HDK) çağrısıyla 15-16 Haziran büyük işçi direnişinin 42. yılında kitlesel yürüyüş düzenlendi. 35 işçiyi sendikalı olduktan sonra işten atan TOGO fabrikasının satış mağazası önünden başlayan yürüyüşe işçiler de aileleriyle katıldı. Direnişteki Türk Hava

BABASI KAZANACAK!

Atatürk Bulvarı’ndaki TOGO satış mağazası önünden başlayan yürüyüşte TOGO işçilerinin çocukları “TOGO ayakkabıda babalarımız kazanacak” pankartı taşıdılar.

Sakarya Caddesi’ne yapılan yürüyüş boyunca, sokaktaki vatandaş ve esnaf da işçilere alkışlar ile destek verdi. Eylemde konuşan TOGO işçisi Ercan Kurban, “Biz öncelikle direnişimizde sınıf olduğumuzu öğrendik. Örgütlenmenin ne kadar önemli olduğunu öğrendik. Biz artık eski TOGO işçileri değiliz. Biz artık sınıf kimliğini kazanmış, işçi sınıfının bir parçası olan TOGO ayakkabı işçileriyiz” dedi. TOGO fabrikasında üretimin durdurulması ile mücadelenin bitmeyeceğini belirten Kurban, artan destekle mücadelelerinin bir çığ gibi büyüdüğünü söyledi.

SINIFIN TEKMESİ

HDK Yürütme Kurulu Üyesi ve BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, işçilerin 15-16 Haziran direnişi ile sermayeye geri adım attırdığını belirterek, “Bunun üzerinden ise üç darbe geçti ve hala işçi sınıfının o dönemki kazanımlarının intikamı alınmaya çalışılıyor. Ancak ortadadır ki AKP de bu görevi başaramayarak kaba etlerinde işçi sınıfının tekmesini hissedecektir” dedi. Türkiye’de iktidarların iki önemli icraatının Kürtleri katletmek ve işçileri kışlalara tıkmak olduğunu belirten Kürkçü, kazananın mutlaka işçiler ve halklar olacağını vurguladı. Türkiye’de parça parça mücadelelerini sürdüren binlerce işçi olduğunu kaydeden Kürkçü, birleşik mücadelenin önemini vurguladı.

HDK Temsilcisi Mete Elçi ise, 15-16 Haziran direnişinin TOGO ve THY işçilerinin mücadelesiyle sürdüğünü kaydetti. Elçi, “15-16 Haziran direniş geleneği, mücadele eden emekçilerin kazandığını göstermiştir. Sermayenin bu saldırılarına karşı sömürünün olmadığı, demokratik, özgür, barışçıl, insancıl ve ekolojik bir dünyayı kurma şiarıyla ve hep birlikte yanıt verebilirsek, 15-16 Haziran direniş geleneğinin de hakkını vermiş olacağız” dedi. Eylem müzik dinletisi ile sona erdi. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net