Koşullar insanlık dışı

Koşullar insanlık dışı

ŞANLIURFA Baro Başkanı Avukat İrfan Güven, “Şanlıurfa Cezaevinde işkence sayılabilecek insanlık dışı koşullar söz konusudur” dedi. Olaydan sonra açıklama yapan Baro Başkanı İrfan Güven, yetkilileri daha önce defalarca uyardıklarını, çözüm adına hiç bir gelişme sağlanamadığını vurguladı.‘BURADA

‘BURADA HAYVAN BİLE YAŞAYAMAZ’

“Bu cezaevinde Şanlıurfa sıcağında hayvan bile yaşamaz” diyen Güven, daha önce yaptıkları açıklama metnine atıfta bulunarak şunları ifade etti: “Biz bir yıl önce konuyla ilgili ciddi bir rapor hazırlayıp, açıklama yapmış ve tehlikenin boyutlarına dikkat çekmiştik. Bugüne kadar önlem alınmadığı için, aynı açıklamayı hiç dokunmadan tekrar paylaşmak istiyoruz” dedi.  Güven, Şanlıurfa Cezaevi’yle ilgili baronun hazırladığı 15 maddelik raporun maddelerini  şu şekilde sıraladı:

1) Konferans salonu gibi ortak alanlar koğuş sistemi odalara çevrilmiş.
2) Cezaevinin kapasitesi 300 kişi.
3) Cezaevinde kapasitenin 3–4 katı oranda yaklaşık bini aşan insan kalıyor. Aşırı yoğunluk dayanılmaz durumda. Bu da izdihama neden olmuş.
4) 10 kişilik koğuşlarda 30 tutuklu ve mahkûm kalıyor. Yerlerde dahi yatacak alan yok.
5) Mahkûmlar yerde yatmak için bile sıraya giriyor.
6) Koğuşlarda 1 tuvalet bulunuyor ve su günde 4 kez 1’er saat veriliyor.
7) Her mahkûma sadece 2 dakika ihtiyaç süresi düşüyor.
8) Bunun sonucu olarak başta sağlık ve güvenlik olmak üzere birçok sorun yaşanıyor.
9) Cezaevinde tek aile hekimi bulunuyor. Yoğunluk nedeniyle hekimlik hizmeti yetersiz.
10) Yakın tarihte çocuk koğuşlarından birinde kalan çocuklar olumsuz koşullara tepki olarak 1 günlük açlık grevi yapmış.
11) Yoğunluk nedeniyle açık görüş sürelerinin 30 dakika, kapalı görüş sürelerinin 10 dakikaya düşürüldüğü, bu sürelerin az olduğu dile getirildi.
12) Tutuklu ve hükümlülere yakınları tarafından elden getirilen kitaplar ve gazeteler kabul edilmiyor.
13) Bazı mahkûmların eğitim, bilgisayar kursu gibi sosyal ve eğitici aktiviteleri karşılanmıyor.
14) Merkezi sistem sınavlarına giren mahkûmlar sınav harçlarını karşılamakta zorlanıyor.
15) Özellikle yoğun cezaevi potansiyeli dikkate alındığında görevli infaz koruma memurlarının yaptıkları iş göz önüne alınarak dinlendirilmesi ve uzman desteği sağlanarak rahatlatıcı kurs ve seminerler almaları gerektiği tespit ve gözlenmiştir.

www.evrensel.net