Metro, halkı; taşeron, işçiyi bezdirdi

Metro, halkı; taşeron, işçiyi bezdirdi

2003 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımına başlanan Keçiören-Tandoğan metro hattı 9 yıldır bitmediği gibi çilesi de bitmek bilmiyor.Büyükşehir Belediyesinin ödenek ayıramadığı gerekçesiyle 25.04.2011 tarihinde Ulaştırma Bakanlığına devrettiği proje şubat ayında yeniden faaliyete geçti. Ula

Gökhan Uysal

Büyükşehir Belediyesinin ödenek ayıramadığı gerekçesiyle 25.04.2011 tarihinde Ulaştırma Bakanlığına devrettiği proje şubat ayında yeniden faaliyete geçti. Ulaştırma Bakanlığının açtığı ihale ile Gülermak-Kolin iş ortaklığı metro yapımını üstlendi. Kolin İnşaat’ın taşeron şirkete ödeme yaptığı halde yaklaşık 60 işçiye gerekli ödemeyi yapmayan TİM İnşaat ise yeni bir sıkıntının kapısını araladı.

Görüşlerini ancak inşaat  alanının dışındaki demir parmaklıklar arasından alabildiğimiz işçiler, 50 günlük ücretlerini alamadıklarını söylediler. Parasızlıktan memleketlerine de dönemediklerini belirttiler.

Çoğunluğu Doğu- Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden gelmiş olan işçiler kaldıkları çadırlardan, şirketin verdiği yemeklerden, sigortalarının henüz yatmamış olmasından, sağlıksız ve kötü şartlarda çalışmaktan şikayet ettiler.

BENZİNLİĞİN TUVALETİNDE BANYO

Kırşehir’den gelen Demir Ustası Hasan Altunkılıç, “Her birimizin yaklaşık 2 bin lira alacağı var. Hepimizin ailesi, hastası, borçları var, sıkıntılarımızı gideremiyoruz” dedi.

İşçilerden Mehmet Öztabur ise çocuklarının servis parasını veremediğini, ailesinin zor durumda olduğunu söyledi.

10 gündür duş alamadıklarını, benzin istasyonunun tuvaletinde yıkanmaya çalıştıklarını söyleyen Adil Yavuz, kaldıkları çadırların etrafında çöplerin, böceklerin ve hatta kenelerin olduğunu söyledi.

Borçlarını ödeyemediği için çok zor durumda olduğunu ifade eden Mehmet Turan “Borçlarımı ödeyemediğim için mahallemde başım önde yürüyorum. Eşime, çocuğuma karşı mahcup oluyorum. Bize sigortanız yatıyor dediler ama 2 aydır sigortamız da yatmıyor” dedi.

POLİS DE GÖRDÜ

Mehmet Altınkılıç ise şunları anlattı: “Amcam ağır hastalandı ziyaretine gidemedim. Amcamın hanımı vefat etti yine gidemedim. Yok, para yok. İçeride bir sürü polis var. Biz hakkımızı arıyoruz diye polis çağırıyorlar. Yetkililer polise yanlış bilgi verip ‘Bir grup dışarıdan gelecek ve eylem yapacaklar’ demiş. Polis de gözüyle gördü işçilerin sadece hakkını aradığını” dedi.

Durumla ilgili görüşünü aldığımız Kolin İnşaat yetkilileri olanlardan haberdar olmadıklarını savunarak, derhal detaylı bilgi alacaklarını söyledi. TİM İnşaat ise açıklama yapmaktan kaçındı.

Sonrasında gazetemizi arayan Kolin İnşaat yetkilileri duruma müdahale ederek gerekeni yapacaklarını ve en kısa zamanda ödemelerin gerçekleşeceğini söyledi. (Ankara/EVRENSEL)


HABERİMİZ ÜZERİNE ÖDEME

Şirket temsilcileriyle yaptığımız telefon görüşmemizden yaklaşık bir saat sonra işçilere alacaklarının büyük bir bölümü ödendi. İşçilerden Mehmet Turan, “Paramızın yarısını verdiler. Kalan kısmını da pazartesi günü banka hesabımıza yatıracaklarmış. Sizin sayenizde paramızı aldık Allah razı olsun. Bütün arkadaşlarım teşekkür ediyor, siz olmasaydınız emeğimizin karşılığını zor alırdık” dedi.

www.evrensel.net