Kadınlar peşini bırakmıyor!

Kadınlar peşini bırakmıyor!

FETHİYE’nin Gebeler kaplıcasında tecavüze uğrayan kadını dava boyunca yalnız bırakmayanlar, tecavüz sanıklarından Vahdet Kadıoğlu’nun, Muğla Akyaka’da açtığı sergiyi protesto etti.MAHKEMEDEKİ TUTUMU UNUTULMADI“Dava Yargıtayda, devam ediyor”, “Dava bitmedi”, “Kadının beyanı esastır” , “Te

Yusuf Ağçiçek

FETHİYE’nin Gebeler kaplıcasında tecavüze uğrayan kadını dava boyunca yalnız bırakmayanlar, tecavüz sanıklarından Vahdet Kadıoğlu’nun, Muğla Akyaka’da açtığı sergiyi protesto etti.

MAHKEMEDEKİ TUTUMU UNUTULMADI

“Dava Yargıtayda, devam ediyor”, “Dava bitmedi”, “Kadının beyanı esastır” , “Tecavüz sanığı Akyaka’ya yakışmıyor’’ yazılı dövizler açan kadınlar yaptıkları basın açıklamasında şunları söylediler: 15 Haziran saat 18.00’de Fethiye toplu tecavüz davası olarak bilinen davanın sanıklarından biri olan Vahdet Kadıoğlu’nun resim sergisi Gökova-Akyaka’yı Sevenler Derneği tarafından Nail Çakırhan & Halet Çambel Sergi Evi’nde açıldı.

Vahdet Kadıoğlu,  Fethiye davası diye bilinen toplu tecavüz davasında sanık olarak yargılanıyor. Bizler diyoruz ki; Kadının beyanı esastır, Sanıklar ve vekilleri yargılama boyunca kadının deli olduğunu, kendilerine iftira attığını, sol görüşlü olması sebebiyle kendisine güvenilemeyeceğini, anne-babası boşanmış olan kadının parçalanmış aile çocuğu olduğunu ve bu sebeple olayı kurgulayıp kendini inandırdığını ileri sürdüler. Duruşma salonunda sanıklar değil adeta mağdur kadın yargılandı. Bizler, halen yargılaması Yargıtayda süren, tecavüz sanığı sıfatlı Vahdet Kadıoğlu’nun Akyaka’da sergi açmasını istemiyoruz.”

BERAAT ETMİŞ DEĞİL

Hakkında henüz kesinleşmiş bir beraat kararı bulunmayan birinin, Akyaka’da ve Nail Çakırhan & Halet Çambel Sanat Evi’nde sergi açamaması gerektiğini düşündüklerini ifade ettiler.
Diğer sanıklar gibi Vahdet Kadıoğlu’nun da yargılama sırasında mağdur kadının kişiliğine, geçmişine, politik düşüncelerine yönelik iddialarla kadını değersizleştirme yoluna gittiğini hatırlatan kadınlar sözlerini şöyle tamamladılar: “Ne yazık ki tecavüz çoğunlukla cezasız kalan bir suçtur. Bu suça ilişkin ispat yaklaşımı değişmediği, yani kadının beyanının esas alınması ilkesi benimsenip ispat yükü sanıklara bırakılmadığı, kadınların bu suç karşısında çoğunlukla çaresiz kaldığı gözetilmeden de cezasız kalmaya devam edecektir. Bu somut olayda yerel mahkemenin kararı sanıkların suçsuzluğuna değil  ‘delil yetersizliği’ne dayandırılmıştır. Dava Yargıtay aşamasında devam etmektedir. Davanın da sanıkların da peşini bırakmayacağız.”  
(Muğla/EVRENSEL)

www.evrensel.net