16 Haziran 2012 18:42

Ankara’da 11 hastane yıkılıyor

SSK tarafından 1997’de faaliyete geçen  Sağlık Bakanlığı Etlik İhtisas Hastanesinde 29 Haziranda hizmet sona eriyor. 15 yıllık geçmişi olan hastane arazisi, kamu-özel ortaklığı yolu ile Ankara Etlik Entegre Sağlık Kampüsü yapımı çalışmaları çerçevesinde Astaldi-Türkerler ortaklığına teslim edilecek. Ankara

Ankara’da 11 hastane yıkılıyor

Paylaş

KAMU ARAZİSİ PİYASAYA AÇILIYOR

ATO Başkanı Özden Şener, Etlik İhtisas Hastanesinin yıkılarak yerine Sağlık Kampüsü kurulmasının sağlıkla hiçbir ilgisi olmadığını; yapılmak istenenin kamu arazilerinin piyasaya açılarak rant elde edilmesi olduğunu vurguladı. Özden, Etlik İhtisas Hastanesinin SSK tarafından, işçilerin primleriyle yaptırıldığını hatırlattı. Özden, işçilerin, emekçilerin ellerinden hem hastanelerinin alınacağını, hem de arazilerine yapılacak sağlık kampüsünde alacakları sağlık hizmeti için katılım payı ödemek zorunda kalacaklarını söyledi.

ANKARA’DA KAMUDA HASTANE KALMIYOR

ATO Genel Sekreteri Selçuk Atalay da ihaleyle Etlik Kadın Doğum Hastanesi, Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Etlik İhtisas Hastanesi, 3 adet lojman, SGK’ya ait arşiv ve depo binaları ile marangozhane, garaj ve sosyal tesis alanlarının da şirketlere tahsis edildiğini ifade etti. Atalay, şirketlere ayrıca Sami Ulus Çocuk Hastanesi, Ulus Devlet Hastanesi, Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Dışkapı Çocuk Hastanesi, Ulucanlar Göz Hastanesi, Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ulucanlar Ek Poliklinik Binası, Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Doğum Hastanesi, Dr.A.Y. Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesinin de “Kampüs dışı ticari alan” adı altında verildiğini kaydetti. Atalay hemen hepsi araştırma ve eğitim hastanesi olan kurumlarda çalışan hekimlerin ve sağlık emekçilerinin de çalışmalarına nerede devam edeceğinin hâlâ belirsiz olduğunu ifade etti.

ANKARA’DA 11 HASTANE YOK EDİLİYOR

Kamu özel ortaklığının ilk defa uygulanacağını belirten Atalay, İngiltere ve Kanada gibi ülkelerde örnekleri olan uygulamanın hem kamu maliyesi, hem hizmet niteliği, hem kamu yararı bakımından kötü sonuçları olan bir yönetim olduğunu vurguladı. Atalay, devletin ödeyeceği 8 milyar Türk lirasına karşılık kampüs dahilinde tüm inşaatlarla birlikte 2.4 milyar liralık yatırım yapılacağını ve paraya ek olarak Ankara’daki 11 hastanenin yok edileceğini ifade etti. Atalay, işçilerin alın teriyle alınmış arazilerin şirketlere aktarılmaya çalışıldığını vurguladı.

ANKARA’DA HİZMET AÇIĞI OLACAK

Atalay, Etlik İhtisas Hastanesinin bölgenin yoksul halkı için çok önemli olduğunu ifade etti. Hastanenin bir kısmının Bakanlık tarafından ‘Ne kadara, ne şekilde kiralandığı belli olmayan’ Özel Ulus Hastanesine nakledileceğini belirten Atalay, yetersiz fiziki yapısıyla Özel Ulus Hastanesinin beklenen hizmeti karşılayamayacağını vurguladı. Sağlık personelinin başka birimlere gönderileceğini belirten Atalay, gidecekleri hastanelerde sağlık personelinin ne koşullar altında, nasıl hizmet vereceğinin de belirsiz olduğunu söyledi. Atalay “Etlik İhtisas Hastanesinde ayda 20 ameliyat yapan bir cerrah gönderildiği hastanede zaten dolu olan ameliyathanelerde nasıl ameliyat sırası bulabilecek” diye sordu. Hastanede taşeron olarak çalışan sağlık personelinin durumunun da tümüyle belirsiz olduğunu kaydeden Atalay, “Bu personel bakanlık için yok olacak ama başka yerlerde ekmek mücadelesi vermeye devam edecekler” dedi. Atalay, coğrafi olarak kendisine yakınlığından dolayı Etlik İhtisas Hastanesinden hizmet alan binlerce vatandaşın da mağdur olacağını söyledi. (Ankara/EVRENSEL)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Haydarpaşa Garı’na uluslararası destek

SONRAKİ HABER

İran'da içerisinde 100 yolcu bulunan uçak alev aldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa