Koruköy’e giden temizlik işçisi: Tahribat izleri siliniyor

Koruköy’e giden temizlik işçisi: Tahribat izleri siliniyor

Nusaybin Koruköy’e giden belediye temizlik işçisi operasyonun bittiğini ve tahribatın izlerinin silindiği iddia etti.

Nusaybin Koruköy’e giden belediye temizlik işçisi, köyde askerlerin beklediğini ifade ederek, kendilerinin tahrip edilen taziye evini ve JÖH-PÖH yazılamalarını boyadıklarını söyledi, sokak ve ahırlarda ölen hayvanları ise toplayarak çöpe attıklarını belirtti. 

Ablukanın 16'inci gününe girdiği Mardin'in Nusaybin ilçesine bağlı Koruköy’de (Xerabê Bava köyü), operasyonun bittiği ve izlerinin silindiği iddia edildi. Askerlerin Nusaybin Belediyesi’ne atanan kayyımı arayarak, köye temizlik işçilerinin gönderilmesini istediği belirtildi. Asker kontrolünde köye giden temizlik işçilerinden biri, köyde karşılaştıkları manzarayı DİHABER’e anlattı. Güvenlik gerekçesiyle ismini vermek istemeyen işçi, köyde operasyonun sona erdiğini ancak hâlâ  köyde çok sayıda askerin beklediğini ifade etti. 

‘BOYA İLE TAHRİBATIN İZLERİ SİLİNDİ'

Köydeki bazı evlerin yakıldığı bazı evlerin ise yıkıldığına şahit olduklarını belirten işçi, “Köyde çok fazla tahribat vardı. Yıkılan evlere biz dokunmadık ama öyle duruyordu. Köydeki evlerin duvarlarına JÖH-PÖH diye yazılamalar yapılmıştı. Boyalarla bize bunu sildirttiler. Yine taziye evini o zamana kadar karargah olarak kullandıkları için çok tahrip etmişlerdi. Orası da boyandı ve tahribat izleri silindi. Sokaklarda ve ahırlarda telef olmuş hayvanlar vardı onları da topladık, çöpe attık” şeklinde konuştu. 

Köydeki yurttaşların hâlâ  sokağa çıkmasına izin verilmediğine şahit olduklarını ifade eden işçi, “Ama çocuklar sokaktaydı. Askerlerden hiç korkmadan oyun oynuyorlardı” diye aktardı. 

'3 EV KARARGAH YAPILMIŞ'

Köydeki 3 evin de askerler tarafından karargah olarak kullanıldığını anlatan aynı işçi, “Bu üç ev de normalde aileler tarafından kullanılıyor ancak askerler onları evlerinden çıkartmış ve kendileri kullanıyor” dedi. (DİHABER)

 

 


 

www.evrensel.net
ETİKETLER KoruköyNusaybin