Organizede 15-16 Haziran eylemi

Organizede 15-16 Haziran eylemi

İZMİRLİ işçiler 15-16 Haziran işçi direnişinin 42. yılında Çiğli Organize Sanayi Bölgesi’nde yürüyüş yaptı. DİSK’in çağrısıyla bir araya gelen işçiler, toplu iş ilişkileri yasası ile 12 Eylül yasaklarının devam ettirildiğini söyledi. İşçiler grev yasaklarına ve sendikal hak ve özg&u

Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü önünde bir araya gelen DİSK’e bağlı sendikaların şube yöneticileri ve işçileri, Billur Tuz fabrikasının önüne yürüyerek direnişte olan Billur Tuz işçileriyle birlikte basın açıklaması gerçekleştirdiler.

Ayrıca yürüyüşe DİSK genel merkez yönetici Özkan Atar da katılırken, Türk-İş’e bağlı sendikaların şube yöneticileri ve işçileri, Lenforder, Totomak, Schneider Elektrik, HMS Makine, Amcor, Çiğli Belediyesi Kafesan işçileri ile direnişte olan Savranoğlu işçileri, İzmir Basma Fabrikası işçileri, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) üyeleri de katıldı. Eylemde en önde “ILO normları uygulandın” pankartı taşınırken, işçiler sık sık “Kıdemi değil taşeronu kaldır” sloganını attı. Ellerinde taşıdıkları “Billur tuz işçisi yalnız değildir” dövizleri de dikkat çekti.  Billur Tuz’un önünde ilk sözü alan Tek Gıda-İş Genel Başkan Danışmanı Gürsel Köse, konuşmasına Billur Tuz direnişinde kendilerini yalnız bırakmayan işçilerle bir arada olmaktan onur duyduğunu belirterek başladı. Köse, direnişlerinin Billur Tuz işçileri işe alınıncaya kadar devam edeceğini de sözlerine ekledi.

‘AKP DARBE YASAKLARINI DEVAM ETTİRİYOR’

Ardından konuşan DİSK Ege Bölge Temsilcisi ve Birleşik Metal-İş Şube Başkanı Ali Çeltek ise, taşeronlaşmaya, güvencesizliğe, işsizliğe karşı insanca bir yaşam için mücadele edeceklerini açıkladı. 15-16 Haziran direnişinin üzerinden 42 yıl geçmesine rağmen 12 eylül yasaklarının AKP iktidarı ile sürdürüldüğünü ifade eden Çeltek, “Ucuz istihdamı hedefleyen Ulusal İstihdam Stratejisine, işçiyi köleleştiren Özel İstihdam Bürolarına, kıdem tazminatının gasbedilmesine ‘Hayır’ diyoruz” diye konuştu. (İzmir/EVRENSEL)

www.evrensel.net