Eğitim Sen kongresinde gündem KHK ve referandum oldu

Eğitim Sen kongresinde gündem KHK ve referandum oldu

Eğitim Sen Diyarbakır 1 Nolu Şubesi’nin 1. Olağan Genel Kurulu’nda KHK ile ihraçlar ve referandum konusu gündeme geldi.

Eğitim Sen Diyarbakır 1 Nolu Şube 1. Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi. Genel kurula SES, Tüm Bel-Sen, Yapıyol-Sen ve KESK Şubeler Platformu’nun yanı sıra DBP, HDP, EMEP ve DTK temsilcileri katıldı. HDP Diyarbakır milletvekilleri Feleknas Uca ve Ziya Pir de genel kurula katılanlar arasındaydı.

Genel Kurulda yapılan konuşmalarda ihraçlara, sürgünlere karşı onurlu bir gelecek için mücadele vurgusu yapılırken referandumda tek başına ‘hayır’ demenin tüm yaşananlar düşünüldüğünde yeterli olmayacağı da ifade edildi.

‘BARIŞ İSTEYEN AKADEMİSYENLERİ SAVUNACAĞIZ’

Genel kurulda konuşan Eğitim Sen 1 Nolu Şube Eş Başkanı İkram Atabey, Kürtçe yaptığı konuşmada Kürt sorununun Ortadoğunun en büyük sorunu olduğunu belirterek Ortadoğu’ya barış gelmesinin yolunun Kürt sorununu çözmekten geçtiğini söyledi. Atabey bu suça ortak olmayacağız diyerek barış bildirisine imza atan ve görevden alınan akademisyenlere değinerek “Barış dedikleri için açığa alınan, tutuklanan, gözaltına alınan akademisyenler halkın önde gelen unsurlarıdır ve onurudur. Sonuna kadar onların verdiği mücadelenin savunucusu olacağız. Bizleri ihraç da etseler, gözaltına alıp tutuklasalar da mücadele etmeye devam edeceğiz. Çocuklarımıza özgür ve aydınlık bir gelecek bırakma sözümüzü her koşulda tutacağız ve onurlu bir yaşamdan asla vazgeçmeyeceğiz” dedi.

‘TÜM YAŞANANLARA HAYIR DEMELİYİZ’

Eğitim Sen 1 Nolu Şube Eş Başkanı Havva Karahancı ise AKP iktidarının demokrasi ve Kürt sorununu şiddetle çözmeye çalıştığını ifade ederek şunları söyledi:
“Başarısız darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL ve çıkarılan KHK’ler ile kamuda toplu kıyıma gidildi. Hak arayışları baskıyla susturuldu. Milyonlarca halkın iradesi yok sayılarak yerine atanan kayyımlarla demokrasi yok sayıldı. Bizler her koşulda demokratik, laik, bilimsel ve anadilde eğitimi savunmaya devam ediyoruz.”

Karahancı referandumda tüm yaşananlara hayır demek gerektiğini vurguladı.

‘GÜÇLÜ OLSALAR BU KADAR VAHŞİLEŞMEZLERDİ’

Genel Kurulda konuşan DTK Başkanlık Divanı Üyesi Musa Halisoğlu, Eğitim Sen’in KESK’in temel gücü olduğunu ve mücadele ederek bugünlere geldiğini belirtti. Nusaybin Koruköy’de yaşananlara da değinen Halisoğlu, “Cizre, Sur, Yüksekova’daki zihniyet Nusaybin köylerinde devam ediyor. Yanlızca kınamak değil buna karşı direnmemiz gerekiyor. Güçlü görünseler de en zayıf dönemlerini yaşıyorlar, güçlü olsalardı bu kadar vahşileşmezlerdi” dedi.

‘90’LARI YAŞAMAYA DEVAM EDİYORUZ’

DTK Eş Başkan Vekili Gülcihan Şimşek ise sürgünlerin, görevden almaların ve ihraçların demokrasi mücadelesini engelleyemeyeceğini kaydetti. Şimşek Koruköyde yaşananlara da dikkat çekerek “Bugün 90’larda hakim olan zihniyetin Koruköy’de devam ettiğini görüyoruz ve kınıyoruz. Koruköy’de yapılan işkence ortadayken İçişleri Bakanlığı yapılan işkenceyi onaylamıştır. Koruköy, yaşadığımız işkence ve zulmün göstergesidir. Referandumda cevabımızın neden hayır olacağını bu süreçte ortaya koymalıyız. Bu baskı politikalarına karşı tek çıkış yolumuz örgütlenerek mücadele etmektir” şeklinde konuştu.

‘CAHİLLER İKTİDARI YAŞANIYOR’

HDP Diyarbakır milletvekili Ziya Pir ise AKP hükümeti eliyle cahiller iktidarı yaşandığını anlattığı konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Koruköy’de işkenceye maruz kalan sivil halka karşı çıkıp şöyle yaptı, tarzında söylemleri rahatlıkla kullanarak işkenceyi meşrulaştırıyorlar. Eğitimli demokratik ülkelerde bunu söyleyen kişi görevden alınırdı. Hatta görevden alınması bir yana bunları rahatlıkla söyleyemezdi. Eğitimin ne kadar önemli olduğunu ve siz eğitimcilerin yıllardır verdiği bilimsel, demokratik eğitimin değerini bir kez daha anlıyoruz.”

Yapılan konuşmaların ardından faaliyet raporlarının okunması ve seçim gündemine geçildi. (Diyarbakır/EVRENSEL)

www.evrensel.net