Grev yasağına karşı birleşik mücadele

Grev yasağına karşı birleşik mücadele

Her türlü eylem ve gösterinin valilik kararıyla yasaklandığı Atatürk Havalimanı’da direnişte olan THY işçilerine destek eylemi yapıldı. Eylemde grev yasakları ve sendikalara yönelik baskılar protesto edildi.Türkiye işçi sınıfının şanlı direnişi 15-16 Haziran’ın yıldönümünde Atatürk Havalimanı

Türkiye işçi sınıfının şanlı direnişi 15-16 Haziran’ın yıldönümünde Atatürk Havalimanı ‘anlamlı’ bir eyleme ev sahipliği yaptı. Farklı konfederasyonlara üye işçi ve emekçiler havacılık sektörü çalışanlarına getirilen grev yasağına ve 305 THY çalışanın işten atılmasına  tepki gösterdi.
Türk-İş İstanbul Şubeler Platformu, KESK İstanbul Şubeler Platformu, DİSK İstanbul Temsilciliği, TTB, TMMOB ile siyasi partilerin düzenlediği eylem Atatürk Hava Alanı Girişinde bulunan THY Başmüdürlüğü önünde başladı.

Atatürk Havalimanı giriş noktasında bir araya gelen binlerce kişi “Grev yasağına karşı, 15-16 Haziran direniş ruhuyla birleşik mücadeleye” pankartı arkasında kortej oluşturarak direniş yerine yürüdü. Yol boyunca, “Hava işçisi yalnız değildir”, “Uçma uçtukça sıra sana gelecek”, “Yaşasın sınıf dayanışması” ve “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganlarının atıldığı eyleme, Emek Partisi eski Genel Başkanı ve İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel, BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, İTO başkanı Taner Gören ve çok sayıda kişi ve kurum da destek verdi.

15-16 HAZİRAN’DAN ÖĞRENMEK

Direniş yerindeki işçiler tarafından coşkuyla karşılanan binlerce kişi adına ortak açıklamayı Belediye-İş 2 No’lu Şube Başkanı Hasan Gülüm yaptı. 15-16 Haziran’ın direniş ruhuyla güçlerini birleştirdiklerini söyleyen Gülüm, Hükümetin çalışma yaşamı ve sendikal hakların kısıtlanmasına yönelik yasalarına karşı, tüm emekçilerin 15-16 Haziran ruhuyla mücadele etmesi gerektiğini söyledi. Büyük işçi direnişinin tarihsel önemine vurgu yapan Gülüm, bugün 15-16 Haziran’dan öğrenme ve direniş ruhunu yaşatma görevlerinin olduğunu ifade etti. AKP Hükümetinin krizi bahane ederek, sermayenin talepleri doğrultusunda işçi sınıfı ve emekçilere saldırılarının ayyuka çıktığını söyleyen Gülüm, THY’de kazanılmış hakları ve sendikal örgütlülüğü bitirmeye yönelik ciddi bir saldırı olduğunu dile getirdi.

ORTAK MÜCADELE

Hükümetin sadece havacılık iş koluyla yetinmeyeceğine dikkat çeken Gülüm, “Sesini çıkaran, muhalif, mücadeleci tüm sendikalar başta olmak üzere, işçi sınıfının kazanımlarına yönelik saldırılarını sürdürecektir” diye konuştu. “Hem grev hakkını sahiplenmek hem de mücadele ettiği için işten atılan 305 Hava-İş üyesinin onurlu direnişini büyütmek için 15-16 Haziran’ın ruhuyla direnişi güçlendirmek bugün omuzlarımızdadır” diyen Gülüm, grev hakkının kaldırılmasına karşı sendikal bürokrasideki sessizliğe de tepki gösterdi.

İşçi sınıfı mücadelesinin büyütülmesi ve saldırının geri püskürtülmesinin yolunun birleşik mücadelenin yaygınlaştırılmasıyla aşılacağını vurgulayan Gülüm, ortak mücadele çağrısı yaptı.

Son dönemde tüm muhalif kesimlerin AKP tarafından sindirilmeye ve susturulmaya çalışıldığını belirten Gülüm, “Kürt halkının demokratik ve meşru taleplerine kitlesel gözaltılarla tutuklamalarla ve şiddetle yanıt verilirken, aydınlara akademisyenlere sendikacılara öğrencilere gazetecilere hapis yolu gösterilirken, ABD’nin yedeğinde Suriye halkları başta olmak üzere kardeş bölge halklarına yönelik düşmanca tutumlar geliştirilmekte savaş çığırtkanlığı yapılmaktadır” diye konuştu. Gülüm, bu saldırıların sona ermesinin tek yolunun ortak mücadele olduğunu dile getirdi.

‘AKP’YE 15 HAZİRAN RUHUYLA CEVAP’

Gülüm’ün ardından söz alan Emek Partisi eski Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Levent Tüzel de direnişteki işçileri selamlayarak konuşmasına başladı. AKP’nin emek düşmanı politikalar yürüttüğünü belirten Tüzel, “Emek düşmanlığına 42 yıl önce olduğu şimdi de direnişimizle yanıt vereceğiz” dedi. Tüzel, AKP’nin politikalarını her yerde teşhir edeceklerini belirtti.

“Egemenler işçilerin ve emekçilerin ekmeğine göz koymuştur. Ama buna direnenler var” diyen BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel de, AKP’nin muhalif tüm kesimlere dönük saldırılarını arttırdığını söyledi. Sonuna kadar THY işçilerinin yanında olacaklarını belirten Tuncel, “Bundan sonra birlikte omuz omuza hareket edeceğiz. Egemenler biz birleşirsek yenilecektir” diye konuştu.

‘BİZİM KAVGAMIZ PARA KAVGASI DEĞİL’

Tuncel’in ardından söz alan Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin, grev yasağı kalkana ve işten atılanlar geri alınana kadar direnişlerinin devam edeceğini vurguladı. Elinden grev hakkı alınan bir sendikanın toplusözleşme yapmasının da anlamını yitirdiğini belirten Ayçin, böylelikle THY patronlarının işçilerin kazanılmış haklarını kolayca gasp edeceğini dile getirdi. Sendika olarak hiçbir zaman iktidara biat etmediklerini söyleyen Ayçin, “Biz hiçbir zaman bir partinin ne yanında ne de arkasında olduk. Biz işçi sınıfının yanında olduk” dedi. Ayçin, “Bedeli ne olursa olsun geri dönmeyeceğiz. Çağrımız bütün iş yerlerini fiili eylem alanına çevirmektir” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net