Osman Baydemir, Koruköy’de yaşananları Meclise taşıdı

Koruköy'de yaşananları Meclis gündemine taşıyan HDP Urfa Milletvekili Osman Baydemir, Meclisteki partilere Nusybin'e gitme çağrısı yaptı.

24 Şubat 2017 14:29
Paylaş

HDP Urfa Milletvekili Osman Baydemir, Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Koruköy'de 13’üncü gününü geride bırakan ablukayı meslis gündemine taşıdı. Koruköy'de (Xerabe Bava) yaşananları Gazze'de yaşananlara benzeten Baydemir, işkence edildiğine dair fotoğrafları ortaya çıkan köylülerden Abdi Aykut’un fotoğrafıyla meclis kürsüsüne çıktı.

Baydemir, çocukluğunda bölgede yaşananları örnek gösterdi ve şimdi de benzer şeylerin yaşandığını şu sözlerle anlattı: “1978'de ilkokul çağlarında bir çocuktum. Doğduğum ve büyüdüğüm köy olan Şeyhkent’e jandarmalar bir operasyon düzenledi. İstihbarat alınmış, ‘köyde silah var’ diye. O silahların toplanması amacıyla bütün köy halkı "bender" dediğimiz köy meydanında toplatıldı. Kadınlar, çocuklar bir tarafa ayrıldı, erkekler bir başka tarafa ayrıldı. Saatler boyunca kadınların ve çocukların gözleri önünde, yani hepimizin gözleri önünde babalarımıza, dedelerimize akla hayale gelmeyecek işkenceler, gayriinsani muameleler yapıldı. Gel zaman git zaman cunta gerçekleşti, cuntadan sonra da Kürdistan köylerindeki bu uygulama değişmedi. 1990'lı yıllar geldi; 4 bin tane köyümüz, yerleşim birimimiz yakıldı; bu uygulamalar değişmedi. 2015 yılının Haziran ayında şehirler, kasabalar yıkıldı; bu uygulamalar değişmedi. Şimdi aynı uygulama, 70'li yılların uygulaması Nusaybin'in 3 köyünde uygulanıyor.”  

‘İŞKENCE YAPAN ALÇAKTIR’

Koruköy’ün 13 gündür bir köy abluka altına alındığını, istihbari bir bilgiye dayanarak köyde yaşayan bütün canlılara eziyet edildiğini belirten Baydemir; infaz, yargısız infaz ve işkence iddialarına dikkat çekti.

Köye insan hakları heyetlerinin girişine izin verilmediğini belirten Baydemir, “Hangi istihbari bilgi, hangi neden insanlık ailesinin suç saymış olduğu işkence etme alçaklığını meşrulaştırabilir? Bu uygulamanın sahipleri alçaktır. Bu dünyanın neresinde olursa olsun hiçbir hukuk, hiçbir nizam, hiçbir düzen bir başka insana işkence yapma hakkını vermez” dedi.  

‘GAZZE’DE YAPILAN NEYSE XERABE’DE YAPILAN ODUR’

Koruköy’de yaşananları Gazze’de yaşananlara benzeten Baydemir, hiçbir rejim Gazze'de yapılanı meşru görmez. Gazze'de yapılan neyse bugün Nusaybin'de yapılan odur. Mescidi Aksa'ya uygulanan neyse Xerabe'de uygulama aynısıdır” diye konuştu.

VEKİLLERE NUSAYBİN’E GİTME ÇAĞRISI

Osman Baydemir, Mecliste grubu bulunan partilere Nusaybin’e gitme çağrısı yaptı:
“Birazcık onuru olan, "Ben işkenceye karşıyım, ben reddediyorum zulmü" diyen AKP Grubundan bir vekil istiyorum, CHP Grubundan bir vekil istiyorum, MHP Grubundan bir vekil istiyorum. Gelin, bu akşam Nusaybin'e gidelim, gelin yarın sabah Xerabe köyüne gidelim. Gelin oradaki yurttaşlara, "Burada ne oldu" diyelim.” (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Beşiktaş'ın UEFA Avrupa Ligi'ndeki muhtemel rakipleri

SONRAKİ HABER

Dersim'de askeri aracın ezdiği 21 yaşındaki genç hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa