23 Şubat 2017 15:35

OHAL KHK'leri ile yapılan ihraçlar engellileri de vurdu

Türkiye Sakatlar Derneği Ankara Şubesi'nin tahminlerine göre KHK'ler ile 750-900 arasında engelli kamu emekçisi ihraç edildi

Paylaş

Türkiye Sakatlar Derneği Ankara Şubesi, KHK'ler ile ihraç edilen engelli kamu emekçilerinin yaşadığı sorunlara dikkat çekmek için  “OHAL'de İhraç Edilen Engelliler Araştırması” başlattı. Derneğin tahminlerine göre KHK'ler ile 750- 900 arasında engelli kamu emekçisi ihraç edildi. Dernek, bu emekçilerin, araştırmalara katılarak ihraçlar sonrasında yaşadığı sorunları aktarmasını istiyor. KHK ile ihraç edilen kamu emekçileri https://goo.gl/forms/mctjdTU8O3PwaMmz1 adresine yazarak yada 0531 392 3092 numaralı telefonu arayarak sorunlarını dile getirebilir. 

Türkiye Sakatlar Derneği, başlattıkları kampanya ile ilgili açıklama da yayınlayarak, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra, darbe ile mücadele adı altında yaşanan hak ihlallerinin boyutunun günden güne arttığını, ihraç edilenlerin sistematik bir ayrımcılıkla karşı karşıya bırakıldığını belirtti. İhraç edilenlerin iş bulamadığının altının çizildiği açıklamada, “Engelli olanların koşulları, tüm hayatta engellilerin yaşadığı zorluklarla birleşerek daha da zor olmaktadır” denildi.

'AİLE FACİASI YAŞAYABİLİRİZ'

Araştırmaya şimdiye kadar katılan engelli kamu emekçilerinden gelen mesajların bazıları şöyle: 
- İşsiz kalmanın zorlukları yanında engelli olmanın zorlukları, çevrenin bakış açısı yaşamı çekilmez kılıyor. 
- Adana Seyhan'da sınıf öğretmeni iken ihraç edildim. Yapabileceğim işler zaten kısıtlı, onu da bulamıyorum. Eşim çalışmıyor. Çocuklarım perişan durumda. Okula gitmek istemiyorlar. Şimdilik borçlanarak geçiniyoruz ama nereye kadar. Dayanacak gücümüz kalmadı. İleride aile faciası yaşanması ihtimal dahilindedir. Bir an önce görevimin başına dönmek istiyorum.
- Engelliyim, 2 çocuk babasıyım, bir anda işsiz aşsız kaldım. Yapabileceğim bir iş yok, kredilerim borçlarım var. Başkasına muhtaç haldeyim. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Cenevre görüşmelerinin 4. turu başladı 

SONRAKİ HABER

DİSK/Genel-İş: Koparıldığımız işyerlerinde yeniden örgütleneceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa