Kuzey Irak’ta 9 işçi bir aydır tutuklu

Kuzey Irak’ta 9 işçi bir aydır tutuklu

Mersin’den Irak’a çalışmak için giden 9 işçi bir ay önce sınır kapısında Türkiye’ye giriş yaparken tutuklandı.  İşçilerin aileleri vize sürelerinin iki gün geçtiği için tutuklandıklarını belirtiler.İşçilerin tutuklanmasıyla ilgili Mersin İHD şubesinde bir araya gelen aileler ve

Selçuk Arslan

Mersin’den Irak’a çalışmak için giden 9 işçi bir ay önce sınır kapısında Türkiye’ye giriş yaparken tutuklandı.  İşçilerin aileleri vize sürelerinin iki gün geçtiği için tutuklandıklarını belirtiler.

İşçilerin tutuklanmasıyla ilgili Mersin İHD şubesinde bir araya gelen aileler ve İHD yönetimi burada bir basın açıklaması yaptı. Açıklamayı yapan Tamim Salmanoğlu, işçilerin bırakılmaları için gerekli işlemleri başlattıklarına dikkat çekerek uluslararası hukukun tüm gerekliliklerini yerine getirdiklerini ifade etti.  İşçilerin 17.05. 2012 tarihinden bu yana Halep merkezinde tutuklu olduklarını belirten Salmanoğlu, “Başvurulardan öğrendiğimiz kadarıyla vizelerinin bir-iki gün geçmiş olmasıdır. Herhangi bir başka suçlayıcı iddia yoktur. Burada aileler endişeliler ve sonucu merakla beklemektedirler. Tutukluların bırakılması için Dış İşleri Bakanlığına gerekli başvurular yapılmıştır” dedi.

Babası ve amcası tutuklan Emine Naz, babasının ve diğer işçilerin çalışmak için Kuzey Irak’a gittiğini ve tutuklandığını ifade ederek, “1 aydır tutuklular, onların bir an önce aramıza dönmelerini istiyoruz. Endişeliyiz. Can güvenlikleri yoktur” şeklinde konuştu.

Babası tutuklanan Erkan Çelik ise tutukluların bırakılması için tüm kurumları göreve çağırırken, tutukluların sağlık koşullarından endişe duyduklarını ifade etti. Açıklama sırasında aileler göz yaşlarını tutamadılar.

Tutuklu işçilerin isimleri ise şöyle: Arif Yıldırım Çakar, Bilal Gümüş, Cebrail Aydemir, Davut Akdoğan, Emin Özdemir, Erhan Şahsi, Hayri Akdoğan, İzettin özdemir, Salih Çelik. (Mersin/EVRENSEL)

www.evrensel.net