15 Haziran 2012 12:49

Cezaevleri doldu taştı!

Adalet Bakanlığına bağlı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğünün mart ayı istatistiklerine göre cezaevlerinde bulunan tutuklu ve hükümlü sayısı toplamda 132 bin 369’a ulaşırken, TİHV’nin yayınladığı son 3 ayın tutuklama verilerine göre ise; cezaevleri kapasite fazlası tutuklu ve hükümlüler ile doldu t

Cezaevleri doldu taştı!
Paylaş
Emine Altınkaya

Adalet Bakanlığına bağlı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğünün mart ayı istatistiklerine göre cezaevlerinde bulunan tutuklu ve hükümlü sayısı toplamda 132 bin 369’a ulaşırken, TİHV’nin yayınladığı son 3 ayın tutuklama verilerine göre ise; cezaevleri kapasite fazlası tutuklu ve hükümlüler ile doldu taştı.
Türkiye Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğünün hazırladığı rapora göre ülkedeki cezaevlerinde tutulan 9 bin 83 kişinin yatacak yeri yok. Rapora göre açık cezaevlerindeki kapasite fazlası 1007, kapalı cezaevlerindeki kapasite fazlası ise 8 bin 76 kişi.

Rapora göre Türkiye’deki cezaevlerinde 125 bin 270’i erkek, 4 bin 818’i kadın ve 2 bin 281’i çocuk olmak üzere 132 bin 369 kişi bulunuyor. Cezaevlerinde siyasal nedenlerden 5 bin 124 kişi tutuklu, 3 bin 846 kişi de hükümlü olarak bulunuyor. Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğünün rakamlarına göre, geçen yıla göre cezaevindeki tutuklu ve hükümlü sayısı 8 bin 453 kişi artmış durumda. Raporda açık cezaevlerindeki kapasite fazlasının 1007, kapalı cezaevlerindeki kapasite fazlasının ise 8 bin 76 kişi olduğu da ifade edildi. Bir başka deyişle kapalı cezaevlerindeki 8 bin 76 kişinin yatacak yeri yok.

“Suç grupları” yönünden cezaevindeki tutuklu ve hükümlülere bakıldığında, adli suçlardan 47 bin 487 kişi tutuklu, 72 bin 22 kişi de hükümlü olarak cezaevinde bulunuyor. 5 bin 124 kişi “terör” suçlamasıyla tutuklu bulunurken 3 bin 846 kişi de hükümlü olarak cezaevinde yatıyor. Çıkar amaçlı suç örgütü mensubu suçlamasıyla 1672 kişinin tutuklu bulunduğu cezaevlerinde, 522 kişi de hükümlü olarak cezasını çekiyor. 499’u tutuklu, 1197’si de hükümlü olanlar ise kayıtlara “suç grubu bilinmeyenler” olarak geçti. Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğünün hazırladığı istatistiki raporda, mart 2012 tarihi itibariyle cezaevleri doluluk oranının yüzde 200 artığı gözleniyor.

TİHV RAPORU

Mart ayından sonra gözaltılar ve tutuklamaların her geçen gün arttığı ise Türkiye İnsan Hakları Vakfının (TİHV) günlük raporlarında gözler önüne seriliyor. TİHV’nin nisan ve mayıs ayı tutuklama bilançosuna göre 62 kişi tutuklanırken, haziran ayında da tutuklamalar hızından bir şey eksilmedi. Son olarak, Van’da 7 Haziran tarihinde BDP ve bağlı belediyelere yönelik düzenlenen “KCK” adı altındaki operasyonda gözaltına alınan 14 kişiden 10’u KCK iddiasıyla tutuklandı.

‘CEZAEVLERİ DOLULUK ORANI TÜRKİYE’NİN FOTOĞRAFIDIR’

Cezaevleri doluluk oranını değerlendiren TİHV Genel Sekreteri Metin Bakkalcı, “Cezaevlerinin doluluk oranları bize Türkiye’nin fotoğrafını açıkça göstermektedir” dedi. Çeşitli vesilelerle kamuoyuna cezaevlerinin doluluk oranlarını yansıttıklarına dikkat çeken Bakkalcı, “Konuya bütünlüklü yaklaşmak gerekiyor, paket paket diyerek çözüme ulaşamazsınız” ifadesini kullandı. Cezaevlerinin doluluk oranının 132 bini aştığına dikkat çeken Bakkalcı, bu oranların Türkiye’nin yakın tarihinde görülmediğini söyledi. 2005 yılında insan hakları konusunda yargılanan insan sayısının 16 bin iken 2010 yılında bu aranın 63 bine çıktığına vurgu yapan Bakkalcı, “Demek ki bu ülkede bir şeyler yaşanıyor. Demek ki uygulamalar keyfi kullanılıyor” dedi. Bu zihniyete karşı insan hakları savunucularının çığlıklarının sürekli yükseldiğine dikkat çeken Bakkalcı, “Uygulamalar olağanüstü sınırları aşıyor. Adalet Bakanlığı, 2014 yılına kadar yeni cezaevleri açacağız diyor. Bu bir çözüm değildir. Topluma yeni paketlerle düzenlemelere gidiyoruz, denetimli serbestlik veriyoruz, diyorlar. Konuya bütünlüklü yaklaşmak gerekiyor bunlar çözüm olamaz” dedi. Bakkalcı, “Bu zihniyet her gün büyük acılara yol açıyor. Samimi olun, İnsan hakları değerleri doğrultusunda bir yaklaşımla sorunu çözme yoluna gidin” şeklinde konuştu. (Ankara/DİHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İşsizlik oranı yüzde 9.9

SONRAKİ HABER

Kuzey Irak’ta 9 işçi bir aydır tutuklu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...