15 Haziran 2012 12:22

IMPAC Dublin Jon McGregor'un

BRİTANYALI romancı Jon McGregor, Türkiye ’de Yapı Kredi’den çıkan ‘Köpekler Bile’ (Even the Dogs) romanıyla dünya edebiyatının en saygın ödüllerinden IMPAC Dublin’e değer görüldü. Toplumun kıyısında yaşayan alkolikler, uyuşturucu bağımlıları ve evsizler üzerine bir roman olan ‘Köpekler

IMPAC Dublin Jon McGregor'un
Paylaş

BRİTANYALI romancı Jon McGregor, Türkiye ’de Yapı Kredi’den çıkan ‘Köpekler Bile’ (Even the Dogs) romanıyla dünya edebiyatının en saygın ödüllerinden IMPAC Dublin’e değer görüldü. Toplumun kıyısında yaşayan alkolikler, uyuşturucu bağımlıları ve evsizler üzerine bir roman olan ‘Köpekler Bile’yle 100 bin Euro tutarındaki para ödülünün sahibi olan McGregor, 2002’de yayımlanan ilk romanı ‘Önemli Şeylerden Kimse Söz Etmezse’yle prestijli Man Booker ödülüne aday gösterilen en genç yazar olmuş ve edebiyat dünyasına sağlam bir giriş yapmıştı.
Yazarın üç kitabı da Türkiye ’de Yapı Kredi’den çıkmıştı. 2003 yılından bu yana verilen IMPAC Dublin ödülünün ilkini ‘Benim Adım Kırmızı’yla Orhan Pamuk kazanmıştı. Geçen yıl ‘Aşk’ romanıyla Elif Şafak’ın da aday gösterildiği IMPAC Dublin’in adayları 45 ülkedeki 162 halk kütüphanesinin önerdiği romanlar arasından seçilip uluslararası seçici kurulun dikkatine sunuluyor. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Fazıl Say Çek Cumhuriyeti'nde konser verdi

SONRAKİ HABER

'Surname 2010' Almanya’da

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...