Adıyaman’da çiftçinin sabrı taştı

Adıyaman’da çiftçinin sabrı taştı

Adıyaman’da özelleştiği günden bu yana sık sık elektrik kesintileriyle ve abonelerine kestiği yüksek cezalarla gündeme gelen AKEDAŞ, sonunda halkı sokaklara döktü! Elektrikleri kesildiği için tarlalarını sulayamayan çiftçiler, önce AKEDAŞ binasına yürüdü, sonra Samsat-Adıyaman karayolunu trafiğe kapattı

Metin Alan

ÇİFTÇİLER AKEDAŞ’I BASTI

Samsat Sulama Birliği’nin, AKEDAŞ’a elektrik borcunu ödeyememesinden dolayı elektrikleri kesilen ve 2 aydan beri tarlalarını sulayamayan Samsatlı çiftçiler, traktörleri ile Samsat Hükümet Konağı önünde eylem yaparak, AKEDAŞ binası önüne geldiler. Polis AKEDAŞ binasını taşlayan çiftçileri durdurmakta zorlandı. Binanın camlarını kıran çiftçiler, bahçede bulunan trafo ve diğer malzemeleri devirdi.

‘BİNLERCE DÖNÜM EKİLİ ALAN KURUMAYA TERK EDİLDİ’

Olay yerine gelerek bir açıklama yapan Samsat Sulama Birliği Başkanı Abdulkadir Fırat, AKEDAŞ ile uzlaşmak için her yolu denediklerini ancak bir netice alamadıklarını söyledi. AKEDAŞ’a elektrik borçlarını ödeyemedikleri için elektriklerinin kesildiğini ve dolayısıyla, kanallara su veremediklerini belirten Fırat, kendilerinin heyet halinde AKEDAŞ Genel Merkezi, Valilik ve Milletvekilleri ile görüştüklerini bir sonuç alamadıklarını ve binlerce dönüm ekili alanın kurumaya terk edildiğini belirtti.

Açıklamanın ardından konvoy halinde Adıyaman karayolunun Kahta ve Samsat kavşağına gelen çiftçiler yolu trafiğe kapattılar. Olay yerine gelen çevik kuvvet, jandarma ve polis ekipleri biber gazı kullanarak, göstericileri dağıtmaya çalıştılar. Bu sırada çıkan arbedede yaralanan Nusret Yelboğa isimli köylü Kahta Devlet Hastanesine kaldırıldı. Samsat Kaymakam vekili, Kahta Kaymakamı Metin Esen, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Yusuf Yalçın ve İl Emniyet Müdürü Mehmet Bilici olay yerine gelerek çiftçileri yolu açmaları konusunda ikna etmeye çalıştılar. Kaymakam Metin Esen’in AKEDAŞ Genel Merkezi, milletvekilleri ve diğer ilgililerle görüştüğünü, suyun bırakılması için azami çaba harcandığını ve olayın çözüme kavuşturulması için ne gerekiyorsa yapılacağını söylemesi üzerine yol trafiğe açıldı.

‘SU VERİLENE KADAR DİRENECEĞİZ’

Su verilene kadar eylemlerinin devam ettireceklerini belirten çiftçiler, Sulama Birliğine borçları ödediklerini ancak Sulama Birliğinin AKEDAŞ’a elektrik borcunu ödemediğini de iddia ettiler. Sulama Birliğinin AKEDAŞ’a toplam borucunun 540 bin TL olduğu öğrenildi.

‘AKEDAŞ SAMSAT’A KAN KUSTURDU’

Gazetemize açıklama yapan Samsat Belediye Başkanı Yusuf Fırat, AKEDAŞ’ın Samsat halkına kan kusturduğunu söyleyerek, sorunların çözülmemesi halinde 15 bin nüfuslu ilçenin ayağa kalkacağını söyledi. Özelleştirmeden sonra AKEDAŞ’ın Samsat halkını mağdur ettiğini belirten Fırat, “Vatandaş 15 dönüme pamuk ve mısır ekmiş. İnsanların hayat meselesi olan bir konuda AKEDAŞ çiftçilerin elektriğini kesiyor. Çiftçiler ilk etapta borçlarının iki yüz bin TL’sini, bir ay sonra yüz bin TL’sini, kalan borcu ise Eylül ayında vermek istiyor. Bu teklife karşılık AKEDAŞ yetkilileri borcun tamamını yatırmamızı istiyor. Toplam borç 540 bin TL. Bu kadar parayı toplu halde çiftçi nasıl ödesin? Şu anda pamuk ve mısır ekilmiş tarlalar ölmeye mahkum edilmiş. 15 bin nüfuslu bir ilçe sulama yapamadığı için mağdur durumda. Bu sorun çözülmediği takdirde bütün vatandaşlar isyan edecek. Vatandaşı bu saatten sonra engelleme gibi bir durumum söz konusu olamaz” dedi.

Adıyamanlı milletvekillerine seslenen çiftçiler, AKEDAŞ sorununun çözülmemesi halinde cevabı sandıkta vereceklerini de belirterek, sorunun bir an önce çözülmesini istediler. (Adıyaman/EVRENSEL)

www.evrensel.net