14 Haziran 2012 13:54

Suriye’yi vurma planı hazır

Geçen yıldan bu yana Suriye’de iç kargaşa yaratarak askeri operasyon düzenlemenin peşinde olan ABD ve onun müttefik güçlerinin somut bir plan üzerinde çalıştığı ileri sürüldü. Bugüne kadar, kasım ayında yapılacak seçimler nedeniyle işgal konusunda pek istekli görünmeyen Başkan Barack Obama&rs

Suriye’yi vurma planı hazır
Paylaş
Yücel Özdemir

İsrail istihbarat örgütlerine yakınlığı ile bilinen DEBKA adlı İnternet sitesinde yer alan ve dünya basınında da yayınlanan iddialara göre, Obama, donanma ve hava kuvvetlerine Suriye Devlet Başkanı Başar Esad’ın devrilmesi için bir plan hazırlamalarını emretti. İlk saldırının, Afganistan, Irak ve Libya işgallerinde olduğu gibi havadan yapılması, Suriye’nin askeri gücünün zayıflatılması yönünde olacağı tahmin ediliyor.
Ancak bundan önce, yine diğer işgallerden önce olduğu gibi Birleşmiş Milletlere Suriye’nin hava sahasının tamamının ya da bir bölümünün kapatılması doğrultusunda bir öneri sunulacak ve bunun kabul edilmesi istenecek. BM’den gerekli desteğin gelmemesi durumunda ise Suriye ordusunun sivillere yönelik saldırıları uluslararası hukukun ihlal edilmesi olarak gösterilecek ve bu gerekçeyle havadan bombardıman gerçekleştirilecek.

Bir hafta önce Cumhuriyetçiler Partisine Üye Senatör Lindsey Graham tarafından Suriye’nin hava sahasının uçuşlara kapatılması gündeme getirilmişti. Halen ABD Senatosu Askeri İşler Komitesi Başkanı olan Graham, ABD’nin çıkarları açısından Suriye Lideri Esad’ın devrilmesinin Muammer Kaddafi’nin devrilmesinden çok daha önemli olduğunu da ifade etmişti.

Tartışmalar dolayısıyla bir açıklama yapan Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, “Askeri müdahale her zaman bir seçenek olarak önümüzde duruyor” diyerek hazırlıkları yalanlamadı.

Bu plan gereğince, hava sahasının kapatılması dün yüksek sesle ifade edildi. İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile yaptığı görüşmede, sorunun çözülmemesi durumunda müttefikleriyle birlikte tek taraflı olarak hava sahasının kapatılmasını gündeme getireceklerini söyledi. Fransa Dışişleri Bakanı Lauren Fabius da aynı yönde bir açıklamada bulundu.

İŞ BİRLİKÇİLER SİLAHLANDIRILIYOR

DEBKA’da yayınlanan bir diğer önemli istihbarat bilgisi de Esad rejimine karşı savaşan Özgür Suriye Ordusunun açık bir şekilde Suudi Arabistan ve Katar tarafından silahlandırılması oldu. Silahların önemli bir bölümünün Türkiye üzerinden isyancılara verildiği tahmin ediliyor.

Daha önce başkanlığa aday olan Cumhuriyetçi Senatör John McCain de geçtiğimiz hafta CNN’de katıldığı bir programda Suriye’deki isyancıların Körfez ülkeleri ve Suudi Arabistan tarafından silahlandırıldığını doğrulamış ve bundan memnuniyetini dile getirmişti.

Almanya’da yayınlanan Süddeutsche Zeitung’da yayınlanan bir haberde de Türkiye, Irak ve Lübnan sınırında bulunan isyancıların son zamanlarda olağanüstü derecede yeni teknolojiye sahip silahlarla donatıldığını ve bu silahların çatışmalarda etkili olmaya başladığını yazdı.

Katar ve Suudi Arabistan tarafından gönderilen silahların Türkiye üzerinden isyancılara verildiği yazan gazete, eski askeri yetkililerin ve batılı diplomatların da bu bilgileri doğruladığına dikkat çekti.

RUSYA-BATI GERİLİMİ TIRMANIYOR

Esad’ı devirmeye kararlı görünen ve bunun için somut planlayan ABD ve diğer batılı emperyalistler, yine plan gereğince Esad’a verilen askeri ve siyasi desteği de mümkün olduğunca sınırlamayı hedefliyorlar. Bu temelde hedefe Suriye ile askeri anlaşmaları olan Rusya konulmuş durumda. Rusya’nın Suriye ordusunu silahlandırdığı yönünde yapılan eleştirilere önceki gün İran’da yanıt veren Lavrov, bu ülke ile yapılan anlaşmalara uymaya devam edeceklerini ifade ederek, ABD’nin Körfez ülkelerini silahlandırmasını eleştirdi. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da Rusya tarafından Suriye’ye verilen silahların sivillere karşı kullanıldığını ileri sürerek, iki ülke arasındaki gerilimin dozunu artırmıştı.

PLAN TUTACAK MI?

Gelişmeler, ABD ve müttefiklerinin Suriye’yi de tıpkı diğer ülkeler gibi işgal etmeye kararlı olduğunu gösteriyor. Bu nedenle, bugüne kadar pek güven vermeyen Özgür Suriye Ordusunun silahlandırılmasına hız verildiğine dikkat çekiyor. Ancak buna rağmen, ülkenin büyük bir bölümünde Esad yanlıları etkili. ABD tarafından hazırlanan planın tutup tutmayacağı ise ancak Suriye halkının göstereceği tutuma bağlı. (Köln/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Tiyatrolarımız için maratona hazır mısınız?

SONRAKİ HABER

'Evrensel'i bütün işçilere ulaştırmalıyız'

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...