14 Haziran 2012 16:18

Hukuksal engel kalmadı

HÜKÜMETİN 12 Haziran 2012 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Bakanlar kurulu kararıyla Eti Alüminyum, Seka-Balıkesir, TÜPRAŞ, Kuşadası ve Çeşme Limanı özelleştirme kararı yargısal denetimden muaf hale getirildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Metalürji Mühendisleri Odası, Bakanlar Kurulunun bu kararıyla Türkiye’nin fabrika

Hukuksal engel kalmadı

Paylaş

HÜKÜMETİN 12 Haziran 2012 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Bakanlar kurulu kararıyla Eti Alüminyum, Seka-Balıkesir, TÜPRAŞ, Kuşadası ve Çeşme Limanı özelleştirme kararı yargısal denetimden muaf hale getirildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Metalürji Mühendisleri Odası, Bakanlar Kurulunun bu kararıyla Türkiye’nin fabrikalarını, madenlerini, limanlarını, barajlarını ve benzer bütün kamusal varlıkları sermayeye hibe etmenin önünde hiçbir hukuksal engel kalmadığını belirtti.
Hükümetin Resmi gazetede yayımlanan Bakanlar kurulu kararıyla kamusal varlıkların özelleştirme kararı yargının denetiminden muaf hale getirildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Metalürji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şulan, Anayasanın 138. maddesini hatırlatarak, “Yasama ve yürütme organları ile idare, mahkeme kararlarına uymak zorundadır. Anayasanın son derece açık olan bu hükmüne aykırı olarak yasama ve yürütme yetkisi, yargı erkini kısıtlayıcı ve işlevsizleştirici bir şekilde kullanmıştır” diye konuştu.

Özelleştirme yüksek kurulu kararı ile 305 milyon dolara CE-KA firmasına devredilen Eti Alüminyum Tesislerinin özelleştirilmesinin iptali için açılan davayı hatırlatan Şulan, 29.05.2006 tarihinde yürütmeyi durdurma kararı ve 27.11.2007 tarihinde esastan iptal kararı verildiğini belirtti. O tarihten bu yana AKP Hükümetinin ve konunun ilgili kurum ve yetkililerinin yargı kararlarını uygulamayarak suç işlediğini ifade eden Şulan, bu suçu işleyenleri ceza ve tazminat sorumluluğundan kurtarmak için, geriye dönük işlemleri de kapsayacak şekilde ‘af kanunu’ niteliğinde Bakanlar Kurulu kararının alındığını söyledi. Şulan, hükümet sözcülerinin Danıştay’ın verdiği kararlarla toplumu zarara uğrattığını ifade ettiğinin altını çizerek, asıl zararın bu kararların uygulanmaması sonucu ortaya çıktığını söyledi. Şulan, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Ortaya çıkan bu durumdan, kamuyu zarara uğratacak şekilde hareket eden, başta Başbakan ve Özelleştirme Yüksek Kurulu üyesi Bakanlar olmak üzere sorumludurlar. Hukuka aykırı bu tutumları ile kamunun zararına yol açanlar, yol açtıkları bu zararlar karşısında ceza ve tazminat sorumluluklarından korunmak için bu şekilde karar almışlardır.”

Seydişehir Eti Alüminyum Tesislerinin özelleştirilmesi ile ilgili yargı kararlarını uygulamadıkları için Başbakan ve ilgili Bakanlar, TMMOB Metalürji Mühendisleri Odası tarafından açılan dava sonucunda tazminat ödemeye mahkum olmuşlardı. (İstanbul/EVRENSEL)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Bor’da özelleştirme kabul edilemez

SONRAKİ HABER

Bosna Hersek'in Srebrenitsa şehrindeki maden ocağında göçük: 2 ölü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa