Bu haberdeki tıp öğrencileri şu anda cezaevinde...

Bu haberdeki tıp öğrencileri şu anda cezaevinde...

HACETTEPE ve Ankara Üniversitelerinde tıp eğitimi gören öğrenciler, Stanislav Stratiev’in “Otobüs” adlı oyununu oynadılar. Oyun, Türkiye’de şimdiye kadar yönetime gelen tüm iktidarların eleştirisini sunuyor. Öğrencilerden başarılı performansı ile alkış toplayan ve görüşlerini aldığımız Ankara Üniv

Hüseyin Bayhan

Otobüs oyunu geçtiğimiz haftalarda Tiyatro Tempo’da sergilendi. Çok geniş bir katılımla oynanan oyun izleyiciler tarafından büyük beğeni topladı. Birbirinden bağımsız ama birbiri ile aynı kaderi paylaşmış toplumların aynası işlevini gören bu oyunda otobüsün içinde mi olmak şans yoksa dışında mı? Bu soru Stanislav Stratiev’in gözüyle başka bir anlam kazanıyor. İki bölümden oluşan oyununu başlangıç noktası ise bir durak.

Oyunun ilk bölümünün başlangıç noktası bir duraktır. Otobüs şoförü henüz ortada yoktur. Otobüsün kapısı açıktır ve gelen yolcular biletlerini bilet kutusuna atıp kalkış saati belli olan otobüse binerler. İlk binen yolcu bir bürokrattır. Arkaya geçer, oturur ve gazetesini okuyormuş gibi yapar. Sonra binen yolcu bir köylüdür. O da biletini bilet kutusuna atar, bir de çuvalı vardır. Şehrin merkezine diye yola çıkan yolcular, kısa bir süre sonra şehir merkezine giden her zamanki yoldan gidilmediğini anlar, homurdanmalar başlar. Otobüs yoldadır ve yolcuların kaderi şoförün elindedir, o nerede durursa, orada ineceklerdir. Bu arada yolcuların tartışmaları devam etmektedir.

İkinci bölüm perdenin açılması ile başlar. İlk etapta ekmek almak için duran şoför, bu sefer köyüne doğru yol almaktadır. Şehir çok geride kalmıştır. Oyunun sonunda otobüs şoförü geriye doğru yolcularını almış ve şehre doğru yola çıkmıştır. O ana kadar yaşananlar, kırılmalar, birbirine karşı gösterilen kaba güç gösterileri artık sonlanmıştır. Bir tek amaçları vardır, yaşadıkları şehre dönmek. Yolcular kaderlerini aynı duygular içinde yaşamıştır ve yaşananlar eve dönerken sessiz ve tek vücut olmuş gibi şoförün arzularına uygun şekilde ortak bir sese dönüşmüştür...

OYUNDA TÜRKİYE’NİN SORUNLARINI VURGULADIK

Oyunda başarılı bir performans sergileyen Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi şu anda tutuklu. Bakan ve tutuklanan diğer 12 arkadaşı, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikasının (SES) eylemlerine katılmak ve ücretsiz olarak sundukları sağlık hizmetleri için KCK’den emir almakla suçlanıyorlar.

Bakan, yaklaşık 6 aydır oyuna hazırlandıklarını ifade ederek, “Daha demokratik, daha ekolojik, daha eşitlikçi ve sınıfsal eşitsizliklerin ortadan kalktığı bir yönetim biçimi arayışında olduğumuz son yıllarda sergilediğimiz oyun aslında ön açıcı bir nitelikte” dedi. Oyunun şimdiye kadarki tüm yönetimlerin, liderlerin ve hükümetlerin eleştirisi üzerine kurulduğunu anlatan Bakan, “Oyunda otobüs şoförü her dediğini yapan bir baskı aracı olarak gösterildi. Diğer oyuncular ise günümüz kapitalist dünyasında sistemin halka sunduğu rollere girmiş insanları temsil eden karakterlerdi. Halkın değişik kesimleri, farklı sınıflar arasındaki çatışmayı anlatan oyunumuz otobüs şoförünü aktarırken de aslında izleyiciye çok da yabancı gelmeyen liderleri anımsattı bize” dedi. Bakan, özelde Türkiye’nin sorunlarına vurgu yaptığı için oyunu sergilemekte hiç zorlanmadıklarını ifade etti. Bakan, “Adeta yaşadıklarımızı sahneye aktardık diyebilirim” diye konuştu. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net