‘Şakran’da yeni işkence yöntemleri geliştiriliyor’

‘Şakran’da yeni işkence yöntemleri geliştiriliyor’

TUTUKLU ve hükümlülere yönelik işkenceye varan keyfi uygulamalarla gündeme gelen Şakran Cezaevinde (İzmir Kadın Kapalı Cezaevi) incelemelerde bulunan CHP’li milletvekilleri, “Burada kişiye özel işkence yöntemleri geliştirilmiş” değerlendirmesi yaptılar. Milletvekillerinin anlatımları daha önce basına yansıyan işkence iddi

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel ve Muğla Milletvekili Nurettin Demir, geçtiğimiz Pazartesi günü İzmir Aliağa Şakran’da bulunan İzmir Kadın Kapalı Cezaevine giderek incelemelerde bulundular. Konuya ilişkin açıklama yapan Manisa Milletvekili Özgür Özel, “Burada yaşanan işkence ve kötü muamelenin boyutlarını kamuoyunun da bilmesi gerek. Her geçen gün cezaevlerinde yaşanan sıkıntıların katlanarak arttığı, adalet sisteminin tıkandığı, ceza sisteminin ise kokuştuğu bir dönemde, Aliağa Şakran’da bulunan Kadın cezaevinde gördüklerimiz ve duyduklarımız öncelikle insani olarak bizi derinden üzmüştür” dedi.
Yeni yapılan Şakran’daki cezaevinde görüştükleri kadınlardan bazılarının fiziki olarak daha kötü koşullardaki cezaevlerinden buraya getirildiklerini belirten Özel, gözlemlerini şöyle aktardı: “Cezaevinin binasını yapmakla işin bitmediği, zihinlerdeki binaların yeniden inşa edilmesi gerekliliği gün gibi aşikardır. Çünkü konuştuğumuz her kadın ülkemizdeki insanlık onuruna yakışmayan işkence ve kötü muamelelerin canlı şahididirler. Cezaevi yönetiminin kuralları yorumlama ve uygulama biçiminden ciddi rahatsızlık duyan kadınların bizlere anlattığı işkence ve kötü muamele hikayeleri oldukça sarsıcı boyutlardadır”  

YİNE ‘A TAKIMI’, YİNE ŞİDDET

Osmaniye Cezaevinde yaptıkları incelemelerde karşılaştıkları ve cezaevi yönetiminin “RoboCop” dediği ve A Takımı olarak adlandırılan “acil müdahale mangası”nın Şakran’da da bulunduğunu aktaran Özel, kadın mahkumların cezaevine ilk girişte çıplak aramaya itiraz ettikleri için çok sert bir müdahale ile karşılaştıklarını belirtti. Müdahale sonrası vücutları yara bere içinde olan kadınların kızarıklıklar geçene kadar bekletildikten sonra doktora gönderildiklerini ifade eden Özel, kadın mahkumların yüzlerindeki ve vücutlarındaki darp izlerinin çoğunun raporlara geçirilmediğine, tırnak izlerinin ise az bir kısmının doktor raporlarında yer aldığına dikkat çekti. Özel, “Buradaki en büyük sıkıntı kadın mahkumların zorla çırılçıplak soyulması ve buna tepki gösterince de onlara dayak atılarak işkenceye tabi tutulmaları. Üstelik bu fiziksel şiddetin yanı sıra, psikolojik şiddete de tabi tutuluyorlar; tamamen çıplak bir halde onları getiren erkek askerlere teşhir ediliyorlar” dedi.

HASTA TUTUKLULARA İŞKENCE

Hasta tutuklu ve hükümlülerin sevklerinde de gecikmeler ve büyük karışıklıklar yaşandığını belirten Özel, “Acil bir durumda ‘Ölümcül olmadıktan sonra acil doktora çıkamazsın’ deniliyor. Ayrıca, mahkumların sağlık dosyalarına bakıp daha önceden yarası varsa ya da ameliyat geçirmişlerse girişte ameliyatlı bölgeye özellikle vuruluyor.  Örneğin, ‘Senin karnın acıyormuş öyle mi?’ deyip sonra oraya yumruk atıldığı oluyor. İşte bu durum, ülkemizde çok çeşitli işkence yöntemlerini uygulayan cezaevlerine şimdi de kişiye özel işkence yöntemlerini geliştirmiş olan bir cezaevi eklendiğinin açık kanıtıdır” dedi.  

Cezaevindeki plastik çatal-bıçak uygulamasının da büyük mağduriyet yarattığını belirten Özel, kalitesiz ve dayanıksız malzemeden yapılan çatal ve bıçakların yemek boyunca sürekli kırıldığını da aktardı. Özel ayrıca, yenilmeyecek durumdaki yemeklerden kıl, böcek gibi şeyler çıktığı için mahkumların çoğunlukla aç kaldıklarını ifade etti. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net