16 Şubat 2017 15:37
Son Düzenlenme Tarihi: 16 Şubat 2017 16:03

Tutuklu HDP’li Demirel’in davası referandumdan sonraya kaldı

Mecliste ve halk buluşmalarında yaptığı konuşmalar nedeniyle yargılanan HDP Grup Başkan Vekili Çağlar Demirel'in davası mayısa ertelendi.

Tutuklu HDP’li Demirel’in davası referandumdan sonraya kaldı

Paylaş

Hakkında milletvekili olarak Meclis kürsüsünden ve halk buluşmalarında yaptığı 11 konuşma üzerinden dava açılan HDP Grup başkanvekili Çağlar Demirel'in yargılandığı davanın ilk duruşması Diyarbakır'da görüldü. Tutuklanma gerekçesi olarak Emniyet Müdürlüğü tarafından mahkemeye sunulan "Yurtdışına kaçacak" istihbaratı olduğunu hatırlatan Demirel mahkemede, "Benimle hiç bir ilgisi ve alakası olmayan duyumlar üzerinden mahkemeye yazı yazılmış. Benim düşünmediğimi emniyet düşünmüş. Yurtdışına kaçmaya kendime hakaret sayarım. Düşüncelerimi açıklamaktan mı kaçacağım" diyerek tepki gösterdi.

Hakkında 23 yıla kadar hapis istemiyle açılan dava kapsamında emniyetçe "yurtdışına kaçacağı" yönündeki istihbari bilgi öne sürülerek 13 Aralık 2016 tarihinde gözaltına alınan HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel, çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı. Tutuklanarak Kocaeli 1 Nolu F Tipi Cezaevine gönderilen Demirel ilk duruşmasına katıldı. Kocaeli'de cezaevinin bir odasında hazırlanan odada SEGBİS (Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi) aracılığıyla mahkemeye katıldı.

SAVCI: TUTUKLULUĞU DEVAM ETSİN 18 YIL VERİLSİN

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmayı Demirel'in annesi Gülperi Çağlar, abisi Mahmut Çağlar, HDP Grup Başkan Vekili Ahmet Yıldırım, milletvekilleri Feleknas Uca, Ziya Pir ile Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Komitesi heyeti, İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) üyeleri izledi.

Demirel'in avukatları, Diyarbakır Barosu Başkanı Ahmet Özmen, Mehmet Emin Aktar, Reyhan Yalçındağ da duruşmada hazır bulundu. Yoklama ve sunumların ardından söz alan Cumhuriyet Savcısı mütalaasını sundu. Mütalaada savcı Demirel'in, 18 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını ve tutukluluğunun devam ettirilmesini istedi. "Örgüte üye olmak", "Örgüt propagandası yapmak" ve "Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak, ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama" gibi suçlarla yargılanan Demirel de söz aldı. Demirel ilk olarak savunma yapacağını esas hakkındaki mütlaaya ilişkin savunmasını da daha sonra yapacağını bildirdi.

'DEMOKRASİ VE BARIŞ DEDİĞİMİZ İÇİN BURADAYIZ'

Demirel şunları söyledi, "6 milyon oy almış, parlamentoda üçüncü büyük grubu olan HDP'nin bir milletvekiliyim. Bize yönelik siyasi saldırılar sonucunda bu yargılama yapılıyor. Benim şahsımda Diyarbakır halkı ve Türkiye'de bulunan 80 milyon insanın iradesi yargılanıyor. Benim burada yargılanıyor olmam hukuka aykırıdır. Yasama dokunulmazlığım meclis içtüzüğü ve Anayasa'ya aykırı bir şekilde kaldırıldı. HDP olarak Türkiye haklarının demokrasi ve barış için umut ışığı olduğumuz için buradayız. Bunu çıkarlarını ters gören siyasi iktidarın hedefi olduğumuz için buradayız. 4 Kasım'da 5 farklı şehirde tek merkezden düğmeye basılarak operasyon yapıldı. Bununla hukuk katledilmiştir. Aynı şekilde 12 Aralık'ta da ben ve Milletvekilimiz Besime Konca gözaltına alınıp tutuklandık. Mahkemenin duruşma gününe ilişkin gönderdiği tebligat daha bana ulaşmadan meclisten çıktığımız sırada  silahlı ve yüzü maskeli kişiler aracımız durdurularak gözaltına alındık. Neden gözaltına alınmadığımı bilmeden mahkemenin karşısına çıkarıldım.
Ne oldu da daha önce vermiş olduğunuz karardan vazgeçtiniz? Vermiş olduğunuz karardan vazgeçmiş olmanız çok manidar. Benimle hiçbir ilgisi ve alakası olmayan duyumlar üzerinden mahkemeye yazı yazılmış. Benim  düşünmediğimi emniyet düşünmüş. Yurtdışına kaçmaya kendime hakaret sayarım.  Düşüncelerimi açıklamaktan mı kaçacağım. Bu yazının yazılması için kim talimat vermiş. Bu yazıyı hazırlayan görevi kötüye kullanmış, suç işlemiş. Bu yazının mahkeme tarafından kabul edilmesi adil yargılamanın ihlalidir" diye konuştu.

HAKİM, AVUKAT REYHAN YALÇINDAĞ’A ‘KES SESİNİ’ DEDİ

Demirel'in yaptığı konuşmaların Mecliste yaptığı konuşmalar olduğunu hatırlatan Demirel'in avukatı Mehmet Emin Aktar söz almak isteyince Hakim, bağırmaya başladı. Bunun üzerine Demirel, "Yapmış olduğum konuşmalar parti tüzüğü, programı kapsamında yaptığım konuşmalardır. HDP kimliği dışındaki hiçbir suçlamayı kabul etmiyorum. İddianameden hiç bir beklentim yok. Milletvekillerinin tutuklu olması aynı Anayasa'daki kuvvetler ayrılığına da aykırı" diye itirazını yükseltti. Mahkeme Başkanı bu kez de Demirel'in avukatı Reyhan Yalçındağ'ın söz alması üzerine gerginlik yarattı. Yalçındağ, " Siz ne yapıyorsunuz, kendinize gelin karşısınız da çocuk yok, karşınızda bir meslektaşınız var" cevabını verdi. Hakim ise Yalçındağ'a “Kes sesini. Siz benim meslektaşım filan değilsiniz” diye bağırdı.

POLİSLER HAKKINDA SUÇ DUYURUSU TALEBİ

Mahkeme heyeti ayrıca OHAL KHK'sini gerekçe göstererek, duruşmada en fazla üç avukatın savunma yapabileceğini hatırlatması dikkat çekti.

Bu nedenle Diyarbakır Baro Başkanı Ahmet Özmen, müdafilikten çekildi. Demirel'in savunma için tekrar söz istemesi üzerine Mahkeme Başkanı, "Çağlar hanım inanın ki parti mitinginde bu kadar konuşulmaz. Bir buçuk saat konuştunuz" demesi de dikkat çekti. Avukatlar Yalçındağ ve Aktar, mahkemeye yazı gönderen polisler hakkında mahkemenin suç duyurusunda bulunmasını, müvekkilinin suçlama konusu olan 11 konuşmasının 10'nun tamamı  meclise yaptığı konuşmalar ve verdiği soru önergelerinden oluştuğunu, yaptığı konuşma tutanakları ve soru önergelerinin tutanakları mahkeme heyetine vererek, bunların aynı zamanda meclisten istenilmesini talep etti. Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti Çağlar Demirel’in adli kontrolün yetersiz kalacağı belirterek tutukluluğunun devamına karar verdi. Duruşma 23 Mayıs 2017’ye ertelendi. (Diyarbakır/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

HDP, bakana Viranşehir’deki iş cinayetlerini sordu 

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa