İnşaat-İş: Bizi ilgilendiren düzenleme yok, hayır!

İnşaat-İş: Bizi ilgilendiren düzenleme yok, hayır!

Anayasa değişikliğinde kendileri için bir düzenleme olmadığını söyleyen İnşaat-İş üyesi işçiler: Bizi tanımayan hiçbir anayasaya 'Evet' demeyeceğiz.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) verilerine göre, 2016 yılında iş cinayetlerinde yaşamını yitiren bin 970 işçiden 442'si inşaat işçisi. İş cinayetinin en çok yaşandığı işkollarından biri olan inşaat sektöründe çalışan işçiler, yeni anayasada kendilerine dair bir düzenleme olmadığı için referandumda ‘Hayır’ diyeceklerini belirtti. İstanbul’da bir inşaatın 10. katında çalışan işçiler, 16 Nisan'da yapılacak referandumda neden ‘Hayır’ diyeceklerini anlattı.

ŞANTİYE ŞANTİYE DOLAŞILACAK

İnşaat İşçileri Sendikası Genel Başkanı Mustafa Adnan Akyol, referandum sürecini işçiler için tek cümle ile özetlenebilecek olduğunu belirterek, “İçinde bulunmadığımız, bize sorulmadan yapılan bütün anayasalara ‘Hayır’ diyoruz” dedi.

İnşaat işçilerinin yaşam koşullarına dikkat çeken Akyol, beş yıldızlı otel yaptıklarını ve bitirdikten sonra da eşi ve çocukları ile otele alınmadıklarını; alınsalar dahi ödeyecek paraları olmadığını dile getirdi.

Çalıştıkları şantiyeyi örnek gösteren Akyol, “Burası bittikten sonra buradan içeri giremeyeceğiz. Biz böyle bütün düzene ‘Hayır’ diyoruz” dedi. Akyol, neden ‘Hayır’ diyeceklerini ise şu sözlerle anlattı:
“İşçiler hak gasplarına uğrarken, iş cinayetleri olurken, çok kötü barınma koşullarında yaşarken, iş güvenliği sıfırken buna sebep olan patronlara hiçbir şey yapamayan kişi veya kurumların koymuş olduğu anayasaya tabiki ‘Hayır’ diyeceğiz.”

Akyol, referandum sürecinde sendika olarak şantiye şantiye dolaşarak işçileri "Hayır" demeye çağıracaklarını kaydetti.

'BİZİ TANIMAYAN HİÇBİR ANAYASAYA ‘EVET DEMEYECEĞİZ'

İnşaat-İş Sendikası üyesi işçi Remzi Yılmaz de, “Anayasadaki maddelerden hiçbirinde işçilerin çalışma koşulları ile ilgili bir düzenleme yok” dedi. İnşaat işçilerine seslenerek ‘Hayır’ diyeceğini sözlerine ekleyen Yılmaz, “Biz bu referanduma ‘Hayır’ diyoruz. Tüm inşaat işçilerini ‘Hayır’ demeye davet ediyoruz” diye konuştu.

İktidarların işçileri sadece seçim dönemlerinde hatırladıklarını anlatan inşaat işçisi Mustafa Çetir ise, “Bizi tanımayan hiçbir anayasaya ‘Evet’ demeyeceğiz” dedi. (DİHABER)

 

İnteraktif Sayfa: Anayasa değişikliği paketinin madde madde ayrıntılı değerlendirmesi...

www.evrensel.net