15 Şubat 2017 17:17

Karaburun Fok Komitesi: Balık çiftlikleri foklar için tehdit

Karaburun'da koruma altındaki Akdeniz Foku'nun yaşam alanları balık çiftliklerinin tehdidi altında. Bu uyarı Karaburun Yerel Fok Komitesinden geldi.

Paylaş

Özer AKDEMİR
İzmir

İzmir Valiliği Çevre İl Müdürlüğü ve Karaburun Kaymakamlığı’nın oluruyla kurulan Karaburun Yerel Fok Komitesi  yaptığı açıklamada balık çiftliklerinin Akdeniz Fokları için büyük bir tehdit olduğunu dile getirdi. 

Karaburun Yarımadası kıyılarında yaşam alanları bulunan nesli tükenme tehdidi altındaki Akdeniz Foku (Monachus monachus)'nun korunması için çalışmalar yürüten Komite Agromey Gıda Şirketi tarafından gerçekleştirilmek istenen balık çiftliği ile ilgili yaptığı değerlendirmede 

Karaburun Yarımadası'nın, Türkiye’nin 305 Önemli Doğa Alanından biri olduğuna dikkat çekildi. Karaburun Yarımadası’nın, Özel Çevre Koruma Alanı ilan edilmesi raporunun Bakanlar Kurulu’nda sadece Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nda onaylanmadığı için uygulamaya geçirilemediğinin altı çizen Yerel Fok Komitesi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığın da, Karaburun Yarımadası’nı ÖÇKA olarak ilan edilmesinin uygun olduğunu bildiren kurumlar arasında yer aldığını belirten komite, Agromey şirketine de aynı bakanlığın "uygundur" yazısı vermesindeki çelişkiye dikkat çekti.

FOKLARIN YAŞAM ALANLARINA BALIK ÇİFTLİĞİ

Komite, Akdeniz Fokları ve habitatlarının ulusal mevzuat ve uluslararası sözleşmelerle  koruma altında olduğuna vurgu yaparak; "Akdeniz Foku’nun Karaburun ilçesi kıyılarında en sık gözlemlendiği alanlar, Karaburun- Kaynarpınar- Mordoğan kıyıları olup, Agromey  Projesi kapsamında balık çiftliğinin kurulması planlanan  alanlarla çakışmaktadır. Bu alanlarda Akdeniz Foklarının üreme ve yaşam alanları bulunmaktadır" dedi. 

PROJE İPTAL EDİLSİN

Geçmişte, Karaburun Yarımadası’nda Balık Çiftlikleri kaynaklı Akdeniz Foku ölümleri ile ilgili yargı kararlarının olduğuna işaret edilen Komite açıklamasında; benzer sorunların yaşanmaması açısından bu bölgede balık çiftliğinin kurulmaması gerektiği dile getirildi. Komite ayrıca balık çiftliği kurulmak istenen denizin  deniz çayırlarının (Posidonia oceanica), yoğun olduğu bir alan olduğunu, yerel balıkçılığı ve turizmi de olumsuz etkileyeceği uyarılarında bulunuldu. Komite açıklamasında; Karaburun Yarımadası’nda kurulmak istenen  Agromey Gıda A.Ş.’nin su ürünleri yetiştiriciliği Projesi ile ilgili ÇED  sürecinin durdurulması, projenin iptali ve Karaburun Yarımadası’nın Su Ürünleri Yetiştiriciliği Potansiyel Alanları kapsamından çıkarılması talep edildi. 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Tanıl Bora SBF'deki dersini bıraktı

SONRAKİ HABER

Reina katliamında 5 kişi daha tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...