Sanat ve Hayat’ın yeni sayısı çıktı

Sanat ve Hayat’ın yeni sayısı çıktı

Yeniden Sanat ve Hayat dergisinin yeni sayısı okurlarıyla buluşmak üzere raflardaki yerini aldı.

“Toplum için sanat, insanlık için bilim, özgürlük için politika” şiarı ile yola çıkan ve yolculuğuna devam eden Yeniden Sanat ve Hayat dergisinin yeni sayısı okurlarıyla buluşmak üzere raflardaki yerini aldı.
Üç ayda bir yayımlanan dergi yeni sayısında; yaşamları, üretimleri ve kırılma anlarındaki duruşları ile tarihe yön vermiş olan aydınları ve aydın tavrını masaya yatırıyor. Kutsiye Bozoklar, Feyzi Çelik ve Temel Demirer’in aydın meselesi ile ilgili yazılarının yer aldığı Tartışma Kültürü bölümü; radyo ve televizyonların kapısına kilit vurulduğu, gazete ve dergilerin kapatılıp gazetecilerin tutuklandığı, kanun hükmünde kararnameler ile binlerce kişinin hayatının çalındığı… Bir ortamda aklını ve yüreğini aydınlık bir dünya yaratmaya adayan aydınların bu zor zamanların atlatılmasındaki rolüne değinerek oldukça ilgi çekiyor.
F. Güllü Şimşek, Mehmet Akkaya, Emin Karaca, Sibel Özbudun, B. Sadık Albayrak ve Mine Şirin dosya konusunu tamamlayan birbirinden değerli yazıları ile Mevsimler bölümünde bir araya geliyor.
Şiirler, öyküler ve diğer edebi ürünler Harman bölümü ve Halklar Bahçesi bölümünde yer alıyor. Coğrafyada, dilleri ile ben varım diyen kadim halklar yine Mozaik bölümünde buluşuyor.
Bir Osmanlı aydını olarak sınıf intiharı yaparak; bir kıyamın, başka bir dünya kurma mücadelesinin sancağına dönüşen Şeyh Bedrettin’in mücadelesini Çentik bölümünde okurlara sunuyor.
Pano bölümünde tiyatrodan sinemaya, felsefeden söyleşiye değin birbirinden değerli yazılar okurların beğenisine sunulurken,  Ayraç bölümünde de severek okunacağı düşünülen kitaplar okurları bekliyor olacak. (KÜLTÜR SERVİSİ)

www.evrensel.net
ETİKETLER Sanat ve Hayat