SBF Maliye Bölümü’nden ihraçlara karşı açıklama

SBF Maliye Bölümü’nden ihraçlara karşı açıklama

A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Bölümü’nden yapılan açıklamada ihraçların kabul edilemez bulunduğu belirtildi. 

Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Bölümü, bölümün öğretim elemanlarının KHK’larla ihraç edilmesi üzerine açıklama yaptı. 
Yapılan açıklamada bölümün öğretim elemanları Doç.Dr. Nilgün Erdem, Ar.Gör. Aydın Ördek ve Ar.Gör. Canberk Gürer’in 686 sayılı KHK ile işlerine son verildiği hatırlatılarak . “Böylelikle daha önce 679 sayılı KHK ile ihraç edilen Yrd.Doç.Dr. Özlem Albayrak’ın ardından, bölümümüzün üç değerli elemanı daha ihraç edilmiş bulunmaktadır” denildi.

'CÜBBELERİMİZ AYAKLAR ALTINA ALINMIŞTIR'

686 sayılı KHK ile fakültenin kaybının, yalnızca kadro meselesi olmadığı belirtilen açıklamada şöyle denild: “ Bu arkadaşlarımız, bizim için bilimsel alanda kendi özgün üretimleriyle yeri doldurulamaz meslektaşlarımızdır. Sadece bölümümüze değil, aynı zamanda Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne yönelik yapılan bu adaletsiz uygulamanın, mesleki açıdan büyük bir kayıp olduğu ortadadır. Diğer taraftan neredeyse bir rutin halini almış bu ihraçların, insan olarak bizde derin bir acı yarattığını da belirtmek zorundayız.

Üstelik karşı karşıya kaldığımız durumun basitçe hukuki bir uygulama olarak görülmesi mümkün değildir. Bizim için bilimsel faaliyetlerimizin sembolü olan cübbelerimiz, temsil ettiği tüm değerlerle birlikte ayaklar altına alınmıştır.

Meslek onurumuzun gereği olarak, hiçbir şekilde haklı ve meşru görmediğimiz, bir keza daha karşımıza çıkan bu duruma dair bir açıklama yapmayı gerekli görüyoruz.”

Söz konusu KHK’nın meslektaşlarına atfettiği “terör örgütlerine üyelik, mensubiyet, iltisak yahut bunlarla irtibat” suçlamasını temelsiz ve asılsız bulunduğu belirtilen açıklamada. “Eleştirel düşünce ve akademik özgürlük, üniversitenin toplumsal işlevini yürütebilmesinin vazgeçilmez ilkeleridir. Üniversite yönetimlerinin evrensel ilkelere ve akademisyenlerine sahip çıkması gerekliliğini bu vesile ile bir kez daha hatırlatmak isteriz.

'MESLEKTAŞLARIMIZLA DAYANIŞMA İÇİNDEYİZ'

Arkadaşımız ve meslektaşımız Doç.Dr. Nilgün Erdem, ulusal ve uluslararası alanda önemli bilimsel katkılarda bulunmuş ve profesörlük kadrosu beklemekte olan öğretim üyemizdir. Diğer taraftan Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin ve Maliye Bölümü’nün temel derslerini yıllarca özveriyle yürütmüş değerli bir akademisyendir. Ar.Gör. Aydın Ördek, önemli bilimsel çalışmalar yapmanın yanı sıra, bölümümüzde verilen derslere vazgeçilmez katkıları olan, değerli bir akademisyendir. Öğrenciliğinden beri tanıdığımız Ar.Gör. Canberk Gürer, bölümümüzde yürütülen akademik faaliyetlerde sorumluluklarını, yürüttüğü bilimsel faaliyetlerin yanında üstlenmiş bir meslektaşımızdır.

KHK’lar ile gerçekleşen ihraçları kabul edilemez buluyor, meslektaşlarımızla dayanışma içinde olduğumuzu kamuoyuna duyuruyoruz” denildi.

KHK ile ihraç edilen Doç.Dr. Nilgün Erdem, Yrd.Doç.Dr. Özlem Albayrak, Ar.Gör. Aydın Ördek, Ar.Gör. Canberk Gürer’in geri döneceklerinin düşünüldüğü vurgulanan açıklamada “Aramızda bulunmadıkları süre içinde veremeyecekleri derslerin, Bölüm Kurulu kararıyla, bölümdeki tüm öğretim elemanları tarafından ortak olarak, ihraç edilen öğretim elemanlarımız tarafından daha önce geliştirildiği ve kurgulandığı biçimde yürütüleceğini bildiririz.”denildi.(HABER MERKEZİ)
 

www.evrensel.net