13 Haziran 2012 15:25

Van’daki tutuklamalara tepkiler sürüyor

ARALARINDA Van Belediye Başkanı Bekir Kaya’nın da olduğu 10 kişinin tutuklanmasına tepkiler sürüyor.Mersin’de  Akdeniz Belediyesi önünde siyasi parti ve kitle örgütlerinin de katıldığı basın açıklamasında konuşan Akdeniz Belediye Başkanı Mehmet Fazıl Türk, Türkiye tarihinde görülmemiş hukuksuzluk ve a

Van’daki tutuklamalara tepkiler sürüyor
Paylaş

ARALARINDA Van Belediye Başkanı Bekir Kaya’nın da olduğu 10 kişinin tutuklanmasına tepkiler sürüyor.
Mersin’de  Akdeniz Belediyesi önünde siyasi parti ve kitle örgütlerinin de katıldığı basın açıklamasında konuşan Akdeniz Belediye Başkanı Mehmet Fazıl Türk, Türkiye tarihinde görülmemiş hukuksuzluk ve antidemokratik uygulamaların yaşandığını belirtti. “Rekorlarına her geçen gün yeni bir tane ekleyen AKP gerçekten ustalaştı. Ama bu ustalık demokraside, insan haklarında, hukuk, özgürlük, adalet, eşitlik ve kalkınmada değildir AKP’nin ustalaştığı alan siyasi soykırımdır” diyen Türk, “Halkımızın iradesini seçim sandığında teslim alamayan hükümet bunun acısını yargı eliyle çıkarmaya çalışmaktadır” dedi.

Gaziantep’te BDP Şahinbey ilçe binasında yapılan basın açıklamasına tutuklamalar protesto edildi. BDP’lilerin yanı sıra HDK bileşenleri EMEP, EDP’nin katıldığı basın açıklamasında konuşan BDP İl Başkanı Salih Şahin, operasyonların Roboskî katliamını unutturmaya yönelik yapıldığını belirterek, “Roboskî’yi unutturmayacağız” dedi. Başbakanın “Van’ı istiyorum” sözlerini de hatırlatan Şahin, tutuklananların ve belediye başkanların yanlarında olmaya devam edeceklerini söyledi. Şırnak’ın Uludere ilçesinde BDP’liler ve Uludere Belediyesi çalışanları belediye binası önünde basın açıklaması yaptı. Belediye Başkan vekili Fehmi Yaman’ın da katıldığı açıklamada konuşan BDP İlçe Başkanı Yunus Ürek, AKP hükümetinin Kürt sorununa çözüm arayışının baskı, ölüm, operasyon ve tutuklama olduğunu kaydetti. Açıklamanın ardından 5 dakikalık oturma eylemi yapıldı.BDP Van Milletvekilleri Nazmi Gür ve Özdal Üçer, Bostaniçi Belediye Başkanı Nezahat Ergüneş, Van Belediye Başkan Yardımcısı Gülbühar Orhan, belediye ve il genel meclis üyelerinde bulunduğu bir heyet, Edremit Belediyesini ziyaret etti. Milletvekili Nazmi Gür, hukuksuzluğa son verilerek, belediye başkanların serbest bırakılmasını istedi. Diğer yandan Elazığ’da Hozat Garajında açıklama yapan BDP il örgütü yaşanan tutuklamaları protesto etti. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Patlayıcı değil, tanımayan çocuk kusurlu!

SONRAKİ HABER

‘Öyle memurlar var ki 2 arabası var’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...