Berlin Film Festivali’nde ‘kara liste’ protestosu

Berlin Film Festivali’nde, Türkiyeli sinemacılar baskılara ‘hayır’ diyen ve barışı savunanların kara listeye alınmasına tepki gösterdi. 

Çağdaş Günerbüyük
Berlin

67. Berlin Film Festivali’nde bir araya gelen Türkiyeli sinemacılar, dünyanın farklı yerlerinden festival katılımcısı meslektaşlarını sansüre, baskıya ve savaş politikalarına karşı dayanışmaya çağırdı. Avrupa Film Pazarı binasında bir açıklama yapan sinemacılar, baskılara ‘hayır’ diyen ve barışı savunanların kara listeye alınmasına tepki gösterdi.

Barış için Sinemacılar imzasıyla yapılan açıklamaya, Türkiye’den Berlin Film Festivali’ne katılan sinemacılar ve sinema yazarlarının yanı sıra, Berlin’de ve Avrupa’nın başka kentlerinde yaşayan Türkiyeli sinemacılar da katıldı. Avrupa Film Pazarı’nın (EFM) bulunduğu Martin-Gropius-Bau önünde buluşan sinemacılar kara liste uygulamasına değinen ve barış çağrısını tekrarlayan dövizler taşıdı. İçeride yapılan açıklamada Türkiye’de OHAL’le birlikte hak ihlallerinin, sansür ve baskının arttığı hatırlatıldı, dünyadan sinemacılar savaş politikalarına karşı dayanışmayı büyütmeye çağrıldı. Film Pazarı’ndaki farklı ülkelerden katılımcılar açıklamaya alkışlarla destek verdi. 
 

Son Düzenlenme Tarihi: 15 Şubat 2017 04:36
www.evrensel.net