14 Şubat 2017 18:49

DBP: Tecrit barışa hizmet etmiyor

Demokratik Bölgeler Partisi, Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye teslim edilişinin yıl dönümü dolayısıyla yazılı açıklama yaptı.

DBP: Tecrit barışa hizmet etmiyor

Paylaş

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Genel Merkezi, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye teslim edilişinin 18’inci yıl dönümü dolayısıyla yazılı açıklama yaptı. Operasyonla halkların karşı karşıya getirmek istendiği belirtilen açıklamada, “15 Şubat 1999’da gerçekleştirilen uluslararası komployla her ne kadar Kürt halkının örgütlü mücadelesini etkisizleştirip tasfiye amaçlanmış olsa da Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan’ın öngörüleri ve mücadelesi sonucu komplo amacına ulaşmamış, boşa çıkarılmıştır. Komployla halklar karşı karşıya getirilmek istense de Sayın Öcalan’ın yaptığı sağduyu çağrıları sonucunda bu çatışmaların önüne geçilmiştir” denildi. 

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Türkiye komplo sürecinden sonra dönem dönem Sayın Öcalan’ın çabalarıyla ve çağrısıyla geliştirdiği ateşkeslerle ülkenin yaşadığı bu huzur ve çatışmasız ortam tüm Türkiye halkları tarafından karşılık görmüş ve önemsenmiştir. Özellikle 2013 yılı ile birlikte devlet ile Sayın Öcalan arasındaki görüşmeler ülkemize ve halklarımıza bir barış havası yaratmış ve ciddi destek görmüştür. Ne zaman ki AKP’nin 7 Haziran’da tek başına iktidar olamayacağı açığa çıkınca savaş düğmesine basılarak Dolmabahçe Mutabakat Deklarasyonu inkar edildi, tekrardan çatışmalar geliştirildi. Ağır bir tecrit politikasının bir anda ülkenin gerilmesine sebep olurken hükümetin Sayın Öcalan üzerinde geliştirdiği ağır tecridin çatışmadan başka bir şeye hizmet etmediği anlaşılmaktadır. Barış için bu kadar önemi bilinmesine ve çabalarının olduğu tartışmasızken hükümetin tecrit politikası, Kürt sorunu karşısındaki tutumu ret ve inkardan başka bir şeye hizmet etmemektedir.” (DİYARBAKIR)

ÖNCEKİ HABER

Mersin SYKP İl Örgütü’nden referandum açıklaması 

SONRAKİ HABER

Sennur Sezer’in yaşamı tiyatro sahnesinde: Bir Şiirdir Sennur Sezer

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa