Kıbrıs müzakerelerinde yeni tartışma Enosis

Kıbrıs müzakerelerinde yeni tartışma Enosis

Barış müzakerelerinde, Kuzey Kıbrıs’ın 82’inci vilayet olması iddiasından sonra şimdi de ‘Enosis’ (Kıbrıs’ın Yunanistan’a bağlanması) krizi çıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kuzey Kıbrıs’ın 82’inci vilayet olmasını istediği iddiası ve “ilhak” tartışmasıyla başlayan Kıbrıs görüşmelerinde, şimdi de ‘Enosis’ (Kıbrıs’ın Yunanistan’a bağlanması) krizi çıktı. 

Güney Kıbrıs Meclisi, ‘Enosis referandumunun Rum okullarında kutlanması’ yönünde aldığı kararının ardından, Kıbrıs müzakereleri kapsamında dün Kuzey Kıbrıs Müzakerecisi Özdil Nami ile Rum tarafından Andreas Mavroyannis’in yapmayı planladığı görüşme iptal edildi.

Taraflar, müzakereler çerçevesinde son olarak geçen hafta salı günü bir araya gelmişti. Müzakerecilerin, liderlerin yarın yapılması beklenen görüşmesine hazırlık amacıyla dün bir araya gelmesi planlanmıştı.

AKINCI İPTAL TALEP ETTİ

Kuzey Kıbrıs Lideri Mustafa Akıncı, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide aracılığıyla kararın iptali için Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’ten girişimde bulunmasını istemişti.

Mustafa Akıncı ayrıca yarın yapılması planlanan liderler düzeyindeki görüşmeye kadar Anastasiadis’in ne yapacağını görmek istediğini belirterek, “Bu toplantıya giderim ama bu toplantıda konu yalnız bu olur.Başka bir şey konuşulmaz” ifadesini kullanmıştı.

Enosis referandumu, Başpiskopos Makarios’un 1950 yılında göreve gelmesinin ardından yapılmış, Kıbrıslı Rumların yüzde 96’sı Kıbrıs’ın Yunanistan’a bağlanmasına destek vermişti. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net